Betonarme kolonlarda sargı etkisinin araştırılması
The Investigation on confined effect of the reinforced concrete columns
- Tez No: 56989
- Danışmanlar: PROF.DR. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bir yapı malzemesi olan betonun gerilme-birim şekil değiştirme ilişkisinin bilinmesi, iyi bir tasarım yapılabilmesi bakımından önemlidir. Yani iyi bir tasarımın gerçekleştirilmesi, bir başka deyişle yapı güvenliği ve ekonominin sağlanması için betona ait gerilme-birim şekil değiştirme ilişkisinin olabildiğince gerçek davranışa uygun olarak belirlenmesi yapı mühendislerince arzu edilir. Doğrusal olmayan bir davranışa sahip olan beton için geçerli bir gerilme-birim şekil değiştirme ilişkisinin elde edilmesi çok sayıda parametrelere bağlı olması bakımından oldukça güçtür. Süneklik, yük taşıma kapasitesinde düşme olmadan, kesitin büyük deformasyon yapabilme özelliğidir. Sargı, adından da anlaşılacağı üzere, betona yanal basınç uygulaması amacıyla, kesiti çevreleyen genellikle dairesel veya dikdörtgen şeklindeki çelik elemanlardır. Yapının sünek olması yapıyı oluşturan kolon ve kiriş gibi temel elemanların sünek olmasıyla mümkündür. Bu konuda deneysel ve teorik pekçok çalışma yapılmıştır (Kent-Park 1982, Sheikh-Uzumeri 1982, Fafitis-Shah 1985, Cusson-Paultre 1995). Bu çalışmada, kabul edilen bir sargısız beton modeli esas alınmak suretiyle, betonarme kolonlardaki sargının dayanım ve süneklik üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To be aware of the stress-strain reletion of concrete as a constructural material is important for a good design. To achive a good design in other words providing structural safety and economy the stress-strain reletions of concrete should be defined as possible as consistent with the real behaviour of concrete, which is the structural engineers desire. Since the stress-strain reletion depends on various parameters fot the concrete which has non-linear behaviourdefine a convinient reletion is difficult. Ductility for a section is the property of making large deformations, without remarkable loss at its carrying capacity. Confined is rectangular or circular shaped steell elements which are placed around the concrete elements to apply lateral forces. The ductile behaviour of structures is the most important property on eartquake resistant design. The ductile behaviour of the whole structure depends on the ductility of the main elements such as columns and beams of a structures. In this subject a lot of experimental and analitical study has realned (Kent-Park 1982, Sheikh-Uzumeri 1982, Fafitis-Shah 1985, Cusson-Paultre 1995). In this study accepting a base of unconfined concrete model effects of confined on reinforced concrete column are analysed.