Balkan ülkeleri iç güvenlik yapılanmalarının incelenmesi: Romanya, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye Örnekleri
Analysis of internal security structures of balkan states: Cases of Romania, Serbia, Greece and Turkey
  1. Tez No: 569903
  2. Yazar: TUNA SAYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GELERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yaygın olarak Soğuk Savaş öncesi ve sonrası adlarıyla bilinen dönemler ile 11 Eylül 2001 sonrasında devletlerin iç güvenlik algıları değişikliğe uğramıştır. Daha önce güvenliği iç ve dış olarak ikiye ayıran devletler, bakış açılarını genişleterek, güvenliğe ilişkin tüm kurumlarını, bir araya getirerek eşgüdüm eksikliğini ya da kurumlararası çekişmeleri giderme yoluna gitmişlerdir. Bir ülkenin dış güvenliğini sağlayan ordu, dışişleri ve istihbaratın yanında, yurtdışında görev alanına giren konuların sorumluluğunu üstlenen, derin ve sağlam bir iç güvenlik yapısı, bu kurumların dışa odaklanmasını sağlamaktadır. Günümüzde iç güvenlik sadece ülke içinde bireylerin, toplumun, devletin güvenliğini sağlamak ve suç işleyenleri yargının karşısına çıkartmakla sınırlı kalmamaktadır. Sınıraşan suçlarla savaşım ile ikili, ortak bölgesel ve uluslararası güvenliğin sağlanması artık iç güvenlik kuruluşlarının görev alanında değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışma, önemli Balkan ülkeleri olan Romanya, Sırbistan, Yunanistan ve Türkiye'nin iç güvenlik kuruluşları ile bunların yapılanmalarını karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktadır. Anılan ülkelerin söz konusu yapıları çağın gereklerine uygun, etkili, örgütlü, işler olması ya da olmaması, sadece kendi güvenliklerini değil, komşularının ve bulundukları bölgenin de güvenliğini olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilecek durumdadır.
Özet (Çeviri)
The perception of internal security has been changed pre and post Cold War eras and September 11th, 2001 incidents. States, previously separating the issue of security as internal and external, has widened their viewpoint by merging all actors of security and eliminating lack of cooperation and interagency conflicts. Thus, this approach lead to collaboration rather than coordination. Beside military, foreign affairs, intelligence, providing a realm's external security, a sound and solid internal security structure undertaking its own responsibilities abroad would lead the mentioned agencies focus abroad. Nowadays, internal security has not been limited by providing individual, communal, state security and bringing perpetrators in front of the justice. Fighting with transborder crime and mutual, collective regional and international security has been considered within the scope of internal security institutions. This study puts forward, internal security institutions of Romania, Serbia, Greece and Turkey in Southeast Europe and their comparison. The mentioned states's said structures, being or not-being convenient for the era, effective, organized, operative, do impact not only their but also security of the neighboring states and the region relatively positive or negative.