Uluslararası göçün güvenlikleştirilmesi bağlamında Avrupa Birliği'nin göç politikaları
European Union's migration policies in the context of securitization of international migration
- Tez No: 843288
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
2011 yılında Suriye'de patlak veren iç savaşın neden olduğu mülteci akını, göç politikalarını Avrupa Birliği (AB) gündeminin en üst sıralarına taşımıştır. Buna paralel olarak, Suriyeli mülteci krizinin gidişatı AB göç politikalarını şekillendirmiştir. Siyasal liderlerin söylemlerini analiz eden bu çalışmada, AB'nin 2015-2022 yılları arasında göçü nasıl güvenlikleştirdiği veya güvenlikdışılaştırdığı Kopenhag Okulu'nun «güvenlikleştirme» yaklaşımı çerçevesinde tartışılmaktadır. Bu bağlamda, AB üyesi ülkelerin örnek olay olarak seçilen Suriyeli mülteci krizi karşısında 2015-2022 yılları arasında göçü nasıl güvenlik meselesi haline getirdiği araştırılmıştır. Bu çalışmanın örnek ülkeleri olan Balkan göç rotasında bulunan Yunanistan, Macaristan ve Almanya'nın bu kriz karşısındaki tutumu değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalı durum analizinin yapıldığı bu çalışmada, Kopenhag Okulu yaklaşımı çerçevesinde AB'de göçün nasıl güvenlik meselesi haline geldiği veya nasıl güvenlik gündeminden çıkarıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The influx of refugees caused by the civil war that broke out in Syria in 2011 brought migration policies to the top of the European Union (EU) agenda. Correspondingly, the course of the Syrian refugee crisis has shaped EU migration policies. In this study, which analyzes the discourses of political leaders, how the EU securitized or desecuritized migration between 2015 and 2022 is discussed within the framework of the securitization approach of Copenhagen School. In this context, it has been investigated how EU member countries turned migration into a security issue between 2015 and 2022 in the face of Syrian refugee crisis, which was chosen as a case study. The attitude of Greece, Hungary and Germany, which are on the Balkan migration route and are the sample countries of this study, towards this crisis was evaluated. In this study, in which a comparative situational analysis was made, it was examined how migration in the EU became a security issue or how it was removed from the security agenda within in the frame of the Copenhagen School approach.