Carl Stamitz, Op. 1, Re Majör Viyola Konçertosu'nun I. bölümüne analitik bir bakış
An analytical view on the first movement of Carl Stamitz, Op.1, D Major Viola Concerto
- Tez No: 569926
- Danışmanlar: DOÇ. MELEK GÖKÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, viyola sanatçılarının/öğrencilerinin mesleğe giriş/okul sınavlarında çaldıkları temel eserlerden biri olan Carl Stamitz, Op.1, Re Majör Viyola Konçertosu'nun I. Bölümü, biçimsel ve armonik yapı, cümleler, (nüanslar ve orkestrasyonun ve armoninin) büyük ölçekli müzik cümleleri (ile etkileşimi) ve tematikmotifik- ritmik bağlantılar boyutlarını içeren çok boyutlu bir analitik bakışla incelenmiştir. Söz konusu konçertonun Sonat Allegro formundaki birinci bölümünün, teknik özelliklerinin yanı sıra sıkı ve entelektüel tematik-motifik örüntüsü, gelişkin bir biçimsel anlayışla bestelenmiş olması yönleriyle de viyola repertuarındaki en temel eserlerden biri olmayı gerçekten hak ettiği bu çalışmada gözler önüne serilmektedir. Çalışmanın, icracıların söz konusu eseri/bölümü, (yapısını ve inceliklerini kavrayarak) sağlıklı bir şekilde yorumlamalarına katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Carl Stamitz, Op.1, D Major Viola Concerto, which is one of the fundamental works played by viola artists/students in the professional/school exams, is examined by means of a multidimensional analytical view comprised of dimensions as formal and harmonic structure, sentences, (interactions of nuances and orchestration and harmony with) large scale musical sentences and the thematic-motivic-rhythmic connections. In this study it is revealed that the first movement of this concerto which is in Sonata Allegro form deserves to be one of the most fundamental works in the viola repertoire in terms of its rigorous and intellectual thematic-motific patterns and sophisticated formal approach, in addition to its well-known technical features. This study is expected to help performers in understanding the structure and subtleties of the movement and interpreting the work/movement in a sound way.