Muhaddislerin ahlaki özellikleri
Moral characteristics of muhaddiths
  1. Tez No: 569925
  2. Yazar: AYHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GARİP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kur'an ve sünnet ahlâkı muhaddislerin temel taşıdır. Bundan dolayı da Kur'an ve sünnet muhaddisler için günlük yaşamda, birey ve toplum için vazgeçilmez bir değer kabul edilmiştir. Bu çalışma, bir çok hadis rivâyet eden sahabelerden itibaren ilk dönem hadisçilerin tabakat kitapları içerisinde yer eden örnek ahlâkî davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Buradan hareketle, araştırmamız iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; araştırmamızla ilgili temel kavramları açıklayıp, ahlâk kavramının Kur'an ve sünnetteki kavramsal analizini yaparak çalışmamıza yön vermeyi amaçladık. İkinci bölümde; ahlâkî özellikleri ana başlık altında toplayarak bunların içerisine muhaddislerin örnek ahlâkını ve hayat hikâyelerini kronolojik sıraya göre yerleştirerek çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The moral values of the Qur'an and Sunnah are the cornerstones of muhaddiths. Therefore, Quran and Sunnah has been accepted as indispensable values for muhaddiths in their daily life and for individuals and society. Our thesis aims to examine the exemplary moral behaviors of the muhaddiths in tabakat books since the companions who narrated many ahadith. From this point of view, our research will consist of two parts. In the first part; by analyzing the concept of moral/ethic in the Quran and Sunnah and explaining the fundamental terms related to our work, we aimed to shape it. In the second part; we gathered the moral characteristics under the main headings and placed the lives and exemplary morals of muhaddiths into it with chronological order.