Sinematografik bir unsur olarak aydınlatma tekniğinin Türk sineması polisiye filmlerinde kullanımı
The use of lighting techniques as a cinematographic material in Turkish cinema detective films
  1. Tez No: 569991
  2. Yazar: ONUR ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Sinematografik Bir Unsur Olarak Aydınlatma Tekniğinin Türk Sineması Polisiye Filmlerinde Kullanımı başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde polis kavramının ilk olarak ele alınışından günümüze kadar geçirmiş olduğu anlamsal değişikliklerle birlikte, polis ve polisiye kavramlarının tür olarak nitelendirilmesine olanak sağlayan gelişmeler açıklanmıştır. İkinci bölümde, önce resim daha sonra sinema sanatında çokça kullanılan dramatik aydınlatma tekniklerinin özellikleri ele alınmış, bu özelliklerin sinema yapımlarına ne gibi katkılarda bulunduğu açığa çıkartılmıştır. Üçüncü bölümde, Chiaroscuro aydınlatma teknikleriyle birlikte ışık-gölge yoğunluğunun fazlaca kullanıldığı filmler Türk sinemasından ranstlantısal bir şekilde örneklem olarak seçilmiş ve bu seçilen örnekler üzerinden aydınlatma tekniklerinin Türk sineması polisiye filmlerindeki anlatıma katkısı“Biçimsel Analiz”yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis that titled The Use of Lighting Techniques As A Cinematographic Material In Turkish Cinema Detective Films has been consisted of three chapters. In the first section, the concept of police has been along with semantic changes from the first handling until today, the developments that the concepts of the police and detective allows to qualify as a kind are described. In second section, the properties of the dramatic lighting techniques that are used commonly in the first art and then art of the cinema has been handled, these properties has been uncovered how to contributed of the constructions of the cinema. In the third section, films which is used a lot of the intensity of light and shadow together with the Chiaroscuro lighting techniques as a random sample from Turkish movies was selected, by using of these selected examples the contribution to narration in the detective films of Turkish cinema of the lighting techniques was investigated by the method of“Formal Analysis”.