Tekinsiz bir öğe olarak mitolojinin gerilim sinemasında kullanımı
The use of mythology in thriller cinema as an object of the uncanny
- Tez No: 794126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tekinsizlik Jentsch'in çalışmasında zihinsel bulanıklık, Freud'un çalışmasında ise hadım edilme kompleksinin yarattığı kaygı olarak tanımlanmaktadır. Tekinsizlik aynı zamanda eş benlik, öte dünya inancı ve ruh kavramları ile açıklanabilecek animist dünya görüşünü yansıtır. Mitoloji ise antik çağlarda yaşayan ilkel insanın doğa karşısında hissettiği varoluşsal tekinsizlik duygusunun sonucudur. Mitler insanın tekinsiz doğa karşısında ürettiği tekinsiz anlatılardır. Cennetten kovulan insan içinde bulunduğu doğayı anlamlandırmak ve olayların sebep-sonuç ilişkisini kurabilmek için mitolojik anlatılar üretmiştir. Bu anlatılar tekinsizlikte olduğu gibi düşünsel her şeye gücü yeterlik anlatısında anlam bulan animist dünya görüşünü yansıtır. Tekinsizlik aynı zamanda gerilim sinemasının başat uylaşımıdır. Konusunu doğrudan mitlerden alan gerilim türü filmlerinde de mitler tekinsiz bir unsur olarak yer almaktadır. Bu çalışmada gerilim filmlerinde tekinsiz bir öğe olarak mitolojinin nasıl kullanıldığı hermeneutik ve göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiş, sinematografik mitolojinin gerilim sinemasındaki yeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uncanny is defined as intellectual uncertainty in Jentsch's study and anxiety created by the castration complex in Freud's study. Uncanny also reflects the animist view of the world, which can be explained by the concepts of the co-self, the belief in the other world, and the spirit. Mythology, on the other hand, is the result of the existential sense of uncanny that primitive people living in ancient times felt in the face of nature. Myths are uncanny narratives produced by man in the face of uncanny nature. The man who was expelled from heaven produced mythological narratives in order to make sense of the nature he was in and to establish the cause-effect relationship of the events. These narratives reflect the animist view of the world, which finds meaning in the narrative of the omnipotence of thought as in the uncanny. Uncanny is also the dominant convention of thriller cinema. Myths are also included as an uncanny element in thriller films that take their subject directly from myths. In this study, how mythology is used as an uncanny element in thriller films was examined with hermeneutics and semiotic method, and the place of cinematographic mythology in thriller cinema was determined.