Endüstrileşmiş yapım yöntemleriyle üretilen konutların değerlendirilmesi: Eskişehir-Yenikent örneği
- Tez No: 57000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADUN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Yirminci yüzyılda, sanayileşme hareketlen tüm dünyada, üretim endüstrilerinde teknolojik gelişmelere neden olmuştur. Özellikle savaş sonrası yapılanması gereken konutlar ve nüfus artışının onaya çıkardığı konut ihtiyacı, mevcut yapım yöntemleri ile karşılanamamasının zorluğu karşısında; sosyo-ekonomik ve teknolojik nedenler ile konut üretiminde endüstrileşmeye geçiş zorunlu bir olgu haline gelmiştir. Konut üretiminde yaşanan bu değişiklikler, o günlerde sadece gereksinim karşılamaya yönelik iken; günümüzde konut standartlarını yükseltmek ve kullanıcıya daha iyi hizmet götürmek amacıyla yapılan gelişmelerdir. Bu gelişmelerin, Türkiye açısından ele alındığında; konut üretiminde olumlu ve olumsuz etkileri şüphesiz olacaktır. Bunun değerlendirmesini yapabilmek amacıyla, Eskişehir kentinde Yenikent toplu konut alanında, endüstrileşmiş yapım yöntemleriyle üretilen, konutların üretim süreci analiz ve sentezinin yapılmasına yönelik çalışmanın içeriği, başlıca beş bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde; konuya giriş yapılarak konut üretimi ile ilgili tanımlar verilmiş, ikinci bölümde; konut üretiminde endüstrileşme ve etkileri üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde; endüstrileşmiş konut üretiminde, girişim aşamasından kullanım aşamasına kadar gerçekleşen, üretim sürecinin analizi çerçevesinde, üretimin bileşenleri ele alınmış, dördüncü bölümde; önceki bölümlerde açıklanan bilgiler doğrultusunda değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Fakat konut üretiminde endüstrileşme, özellikle yapım sürecinde gerçekleşmesiyle, bu sürecin ne oranda endüstrileştiği de önemli bir sorun olarak, değerlendirme çalışmasında yer almaktadır. Bu nedenle değerlendirme kapsamında, endüstrileşme düzeyi belirlenerek, endüstrileşmiş yapım yöntemleri ile üretilen konutların üretimde sağlayabilecekleri avantajlar ile, konut niteliklerinin arttırılması yönünde bilgilerin sağlanması, beşinci ve sonuç bölümünü oluşturmuştur. Örnek olarak seçilen uygulamada ise, tüm üretim süreci ele alınarak, bundan sonra üretilecek olan konut üretimlerinde kalite ve standart yükseltmekte kullanılmak üzere, veri sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In XX'lh ccnlury, innovations of industrialization in the World arc brought out technological developments on the production industries. Especially after the World War II required housing and the housing reed of the increasing population, which couldut overcome these with avanlablc construction methods forced the production of industrialized housing. This transformation on the housing production oumed to realize the required housing, but nowadays this is using for enhence the quality also the best service for resident requirements. Positive and negative effects of these hosing developments would be seen in our counlruy. Assesment for this study made for Ycnikcnt Housing Project and it contains five subsections which are first section Introduction to housing production and related terms, second section Indus! rilizalion and effects of housing production, thind section compounds of housing production, fourth section evaluation and results. Since the lnduslrilizalion is seen especially in the process of construction, the advantages of industrialized construction methods arc given in the last section. The Application given in study as axample production process taking in to the considenation to use increasing quality and standards and for those some data introduced.