Bazı imidazol türevlerinin ratlarda yapmış olduğu histopatolojik bulgular
The Histopatology effects of some imidazole derivatives on rats
- Tez No: 57001
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada ilaç hammaddesi olarak kullanılan ve Ames/Salmonella Test sistemi ile mutajenliği kanıtlanmış olan 2,4,5 trifenil imidazol'ün memeli hayvanlardaki toksik etkileri, histopatolojik yönden araştırılmıştır. 2,4,5 trifenil imidazol'ün 1 mg, 2 mg, 4 mg, 6 mg ve 8 mg dozları Wistar cinsi ratlara intraperitonal enjeksiyon ile uygulanmıştır. Deneyler sonucunda 2,4,5 trifenil imidazol'ün 4, 6 ve 8 mg dozlarında karaciğer ve böbrekte histopatolojik bulgular gözlenmiştir. Karaciğerde minimal parankimal dejenerasyon, nekroza varan derecelerde hepatosellüler dejenerasyonlar, eozinofilik hepatositlerde rejenerasyon saptanmıştır. Böbrek dokusunda ise glomerul tubüllerde büyümenin yanısıra bazı alanlarda bu bozukluğun venostaz düzeyine ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the influence of 2,4,5 trifenil imidazol, which is proved as a mutojen by Ames/Salmonella Test System and is used as medicine crude substance, was investigated in terms of histopatology. 1 mg, 2 mg, 4 mg, 6 mg, and 8 mg dose of 2,4,5 trifenil imidazol was injected into wistar kind of rats intraperitonaly. At the end of the tests, in the 4,6, and 8 dose of 2,4,5 trifenil imidazol histopatologic finding were observed in liver and kidney. In liver minimal parankimal dejeneration, hepatocelluler dejeneration at necroz level, and in eozinofilik hepatocits rejenation was observed. In the tissues of kidney, in addition to growing in glomerul tubulles, this kind of trouble was observed in the level of venostaz.