Türkiye piyasasında bulunan ithal ve yerli üretim tıbbi cihazların ürün güvenliği, fayda ve maliyet bakımından incelenmesi
Investigation of imported and domestic medical devices in Turkey market i̇n terms of product safety, cost and benefit
  1. Tez No: 570019
  2. Yazar: DERYA BARSTUGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık hizmetleri, medeniyet tarihi boyunca var olan ve olmaya devam edecek olan ihtiyaçlardandır. İnsanların doğumdan ölümüne kadar geçen sürede yaşamın doğası gereği oluşan bu ihtiyacı karşılamak için yıllar yılı çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Dünyada ve ülkemizde nüfüsun yaşlanması ilaç sektörü gibi tıbbi cihaz sektörünün gelişimine ortam sağlamaktadır. Sağlık hizmetleri bakımından büyük önem arz eden tıbbi cihaz sektörü son yıllarda ekonomik değer bakımdan önemli gelişme göstermektedir. Amerika'da ve Avrupa Birliği'nin önde gelen ülkelerinde bulunan şirketler serbest piyasa kuralları sayesinde dünyanın her yerine ürün satışı yapabilmektedir. Tıbbi cihazların tanı ve tedavi gibi hayati amaçlarda kullanılıyor olması bu ürünler için özel düzenlemeler yapılmasını gerekli kılmıştır. Ürünlerin“Direktifler”ve“Regülasyonlar”olarak ifade edilen düzenlemelere uygun olarak üretilmesi ve piyasaya sunulması ile halk sağlığını korumak ve ürün güvenliğini sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada, dünyada ve ülkemizde tıbbi cihaz sektörünün mevcut durumuna ve geleceğine, Türkiye'nin 2023 hedeflerinde tıbbi cihazların yerine ve ülkemizde kullanılmakta olan ürünlerin kalite ve güvenliğine yönelik tespitler yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca, tıbbi cihaz grubundan birçok ürünün kullanıldığı diş hekimliği alanı örnek grup seçilerek bir yapılandırılmış soru formu çalışması yapılmış ve diş hekimlerinin ithal yerli ürünlere dair düşünceleri araştırılmıştır. Yapılandırılmış soru formu çalışması sonucu elde edilen veriler tez çalışmasının Tartışma bölümünde değerlendirilerek yerli ürünlerin zayıf yanları belirlenmiş ürün güvenliği bakımından alınması gereken önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health care is a necessity that will exist and continue to exist throughout the history of civilization. The methods that are used to maintain diagnosis, treatment and well being are carried out through rehabilitation exercises made with medicines, medical devices, food supplements and some scientific methods. The aging of the population in the world and in our country, provides the environment for the development of the medical device sector, such as the pharmaceutical sector. The medical device sector, which is of great importance in terms of health services, has shown significant improvement in economic value in recent years. Companies in America and leading European countries are able to sell products anywhere in the world thanks to free market rules. Because of medical devices are used for vital purposes such as diagnosis and treatment, special arrangements have to be made for these products. This study establishes the current status and future of the medical device industry in the world and in our country, the location of medical devices in Turkey's 2023 targets and the quality and safety of the products being used in our country. In addition, a sample survey was conducted by selecting a sample area of the dental field where many products were used from the medical device group. The results of the questionnaire are evaluated in the conclusion part of the thesis study, the missing aspects of the domestic products are determined and the necessary measures for product safety are suggested.