Tüketicilerin genel kaygı düzeyinin; Risk algılamaları ve karar verme tarzları üzerine etkisi
General anxiety level of consumers; Risk perceptions and effect on decision making style
- Tez No: 570023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada tüketicilerin genel kaygı düzeylerinin risk algılamaları ve karar verme tarzları üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada üç temel amaç bulunmaktadır. Birinci amaç, genel kaygı düzeyinin; demografik değişkenler, algılanan risk ve satın alma davranışı ile ilişkisinin incelenmesidir. İkinci amaç, algılanan riskin demografik değişkenler ve satın alma davranışı ile ilişkisinin incelenmesidir. Üçüncü amaç, satın alma davranışının demografik değişkenler ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın verileri; İstanbul ile Kırıkkale illerinden elde edilmiştir. İlgili katılımcıların genel kaygı düzeylerinin risk algılamaları ve karar verme tarzlarının düzeylerini belirlemek amacı ile Algılanan Risk Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu Ölçeği (YAB – 7) ve Tüketici Karar Verme Tarzları Ölçeğinden yararlanılmıştır. Birinci amaca yönelik yapılan t testi sonuçlarına göre; genel kaygı düzeyinin demografik faktörlerden yaş ve cinsiyet ile anlamlı olmasa da gelir düzeyi ile arasında ters yönlü anlamlı, eğitim düzeyi ile de anlamlı ve doğru yönlü bir ilişki bulunmuştur. Genel kaygı düzeyinin algılanan risk alt faktör grupları ile olan regresyon analizi sonuçlarına bakıldığında; çevre riski ve zaman riski doğru yönlü ilişkili bulunur iken; sağlık ve değer riski anlamlı farklılık sunmamıştır. Genel kaygı düzeyinin tüketici tarzları faktör grupları ile olan regresyon analizi sonuçları ise; kaçınma ve alışkanlık alt faktör gruplarında ilişkili bulunmamıştır. Ancak marka ve moda odaklılık ve kararsızlık alt faktör grupları ile doğru yönlü ve anlamlı ilişkilidir. Geriye kalan alt faktör grupları ile ters yönlü ilişkili bulunmuştur. İkinci amaca yönelik yapılan t testi sonuçlarına göre; algılanan riskin demografik faktörlerin tamamı ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki taşıdığı saptanmıştır. Algılanan riskin satın alma alt faktör grupları ile olan regresyon analizi sonuçlarına bakıldığında; marka ve moda odaklılık, mükemmeliyetçilik, kararsızlık, alışkanlık, kaçınma doğru yönlü ve anlamlı ilişkili iken fiyat odaklılık ve dikkat anlamlı ilişkili bulunmamıştır. Üçüncü amaca yönelik yapılan t testi sonuçlarına göre; tüketici tarzlarının demografik faktörlerin tamamı ile pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of general anxiety levels of consumers on risk perceptions and decision-making styles were investigated. There are three main objectives in the research. The first aim is to determine the level of general anxiety; demographic variables, the relationship between perceived risk and purchasing behavior. The second aim is to examine the relationship between perceived risk and demographic variables and purchasing behavior. The third aim is to examine the relationship of purchasing behavior with demographic variables. Description of the research; It was obtained from Istanbul and Kırıkkale provinces. Perceived Risk Scale, Generalized Anxiety Disorder Scale (GAD - 7) and Consumer Decision Making Styles Scale should be used. According to the results of the t test conducted for the first purpose; Although the general level of anxiety was not significant with respect to demographic factors, age and gender, there was a significant and inverse relationship with the level of education. When the results of regression analysis with perceived risk sub-factor groups of general anxiety level are examined; While environmental risk and time risk are found to be related to the right direction; health and value risk did not present a significant difference. The results of regression analysis of the general anxiety level with the purchasing sub-factor groups are as follows; avoidance and habit were not found to be related to sub-factor groups. However, brand and fashion orientation and indecisiveness are related to the right and meaningful relationships with the sub-factor groups. The remaining sub-factor groups were inversely related and related.According to the results of the t test conducted for the third purpose; It was found that purchasing behavio