Pulmoner hipertansiyon hastalarında zemin bazlı yürüyüş eğitiminin etkileri
The effects of ground based walking training in pulmonary hypertension
  1. Tez No: 570033
  2. Yazar: ÖZGE ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, pulmoner hipertansiyonlu bireylerde zemin bazlı yürüyüş eğitiminin endurans kapasitesi, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, fiziksel aktivite, denge, kuadriseps kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemekti. Çalışmaya 20 kişi dahil edildi. Bireyler yürüyüş grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba randomize edildi. Yürüyüş grubu, sekiz hafta boyunca, haftada iki gün 30 dk fizyoterapist gözetiminde zemin bazlı yürüyüş eğitimine katıldı. Ek olarak haftada en az bir gün gözetimsiz olarak evde yürüyüş yaptı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Her iki grubun sekiz hafta boyunca pedometre ile haftalık adım sayısı kaydedildi. Bireylerin sosyodemografik ve klinik özelliklerine ek olarak egzersiz kapasiteleri“Artan Hızda Mekik Yürüme Testi”ve“Altı Dakika Yürüme Testi”, endurans kapasiteleri“Endurans Mekik Yürüme Testi”ile fiziksel aktivite seviyesi aktivite monitörü, pedometre,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”ile, denge“Zamanlı Kalk Yürü Testi”ve“Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği”ile, kuadriseps kas kuvveti“dinamometre”ile, yaşam kalitesi“Emphasis-10”ile değerlendirildi. Sekiz hafta sonunda yürüyüş grubunda endurans kapasitesi ve adım sayısında artış ve egzersiz testi sonrası dispne ve bacak yorgunluğu semptomlarında iyileşme sağlandı (p0.05). Çalışmanın sonuçları, pulmoner hipertansiyonlu bireylerde zemin bazlı yürüyüş eğitimi ile endurans kapasitesi, haftalık adım sayısı ve egzersiz testi sonrasında görülen dispne ve bacak yorgunluğu semptomlarında iyileşme sağlanabileceğini göstermiştir. Eğitim süresince herhangi bir olumsuz olay yaşanmamıştır. Zemin bazlı yürüyüş eğitimi pulmoner hipertansiyonlu bireylerde güvenli şekilde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of ground-based walking training on endurance capacity, functional exercise capacity, physical activity, balance, quadriceps muscle strength and quality of life (QoL) in individuals with pulmonary hypertension (PH). Twenty people included in the study. Individuals randomly assigned to two groups as walking group or control group. The walking group participated in the 30 minutes supervision ground-based walking training for 8 week/2days. In addition, they walked unsupervised at least one day in a week. The control group received no intervention. Both groups number of weekly steps recorded via pedometer. In addition to sociodemographic and clinic characteristics of individuals,“Incremental Shuttle Walk Test”and“Six Minute Walk Test”, were used for the evaluation of exercise capacity,“Endurance Shuttle Walk Test”for endurance capacity,“activity monitor”,“pedometer”and“International Physical Activity Questionnaire”for physical activity,“Time Up&Go Test”and“Activities-Specific Balance Confidence Scale”for balance,“dynamometer”, for quadriceps muscle strength and“Emphasis-10”for QoL. After eight weeks, endurance capacity and the number of steps increased in the walking group and the symptoms of dyspnea and leg fatigue were improved (p0.05). The results of the study showed that ground-based walking can improve endurance capacity, the number of steps, dyspnea and leg fatigue symptoms after exercise tests. No negative events occurred during the training period. Ground-based walking training can be performed safely in individuals with PH.