Raft polimerizasyonu ile iyi tanımlanmış zincir ortası fotoaktifpolistiren makrofotobaşlatıcısının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization well-defined mid-chainmacrophotoinitiator of polystyrene by raft polymerization
  1. Tez No: 570032
  2. Yazar: ÖZGÜR EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde, iyi tanımlanmış zincir ortası fotoaktif bir polisitiren makrofotobaşlatıcısının tersinir katılmaayrışma zincir transfer (RAFT) polimerizasyonu ile sentezi ve karakterizasyonu çalışılmıştır. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilerek tamamlandı. Birinci aşamada; 2-hidroksi-1-[4-(2-hidroksietoksi)fenil]- 2-metil-1-propanon (Irgacure 2959) bileşiğinin sodyum hidrür (NaH), karbon disülfür (CS2) ve benzil bromür (C6H5CH2Br) ile tepkimesi gerçekleştirilerek yeni bir fotoaktif RAFT ajanı (fotoaktif zincir transfer maddesi (CTA-PI-CTA)) sentezlendi. İkinci aşamada, stiren (St) monomerinin RAFT polimerizasyonu 70 oC' de, elde edilen RAFT ajanı (CTA-PI-CTA) ve 4,4-azobis (4-siyanovalerik asit) (ACVA) başlatıcısı varlığında gerçekleştirilerek zincir ortası fotoaktif yeni bir polistiren makrofotobaşlatıcısı (PSt-PI-PSt) elde edildi. Sentezlenen iyi tanımlanmış dar molekül ağırlığı dağılımına sahip PSt-PI-PSt makrofotobaşlatıcısı FT-IR, 1H-NMR, GPC, UV-vis ve Floresans teknikleri ile karakterize edildi. Üçüncü ve son aşamada ise, metil metakrilat (MMA) monomeri PSt- PI-PSt makrofotobaşlatıcısı varlığında fotokimyasal serbest radikalik polimerizasyon yöntemi ile polimerleştirilerek polistiren (PSt) ve poli(metil metakrilat) (PMMA) segmentlerinden oluşan PSt- PMMA blok kopolimeri elde edildi. Blok kopolimerin yapısı FT-IR ve 1H-NMR teknikleri ile aydınlatıldı, molekül ağırlığı ise GPC yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis and characterization of a well-defined mid-chain functional macrophotoinitiator of polystyrene by reversible addition-fragmentation chain transfer (RAFT) polymerization has been studied. The study has been completed in 3 steps. In the first step, a novel photoactive RAFT agent (chain transfer agent (CTA-PI-CTA) was synthesized from the reaction of 2- hydroksi-1-[4-(2-hydroksietoksi)fenyl]-2-methyl-1-propanon (Irgacure 2959) compound with sodium hydride (NaH), carbon disulfide (CS2) and benzyl bromide (C6H5CH2Br) In the second step, the RAFT polymerization of the styrene (St) monomer was carried out at 70 oC in the presence of the resulting RAFT agent (CTA-PI-CTA) and a 4,4'-azobis(4-cyanovaleric acid) (ACVA) initiator to synthesize a novel mid-chain functional macrophotoinitiator of polystyrene (PSt-PI-PSt). The synthesized PSt-PI-PSt with well-defined structure and narrow molecular weight distribution was characterized by FT-IR, 1H-NMR, GPC, UV-vis and Fluorescence emission techniques. In the third and final step, the synthesized PSt-PI-PSt was used as precursor in photoinitiated free radical polymerization of methyl methacrylate (MMA) monomer to synthesize an polystyrene- poly(methyl methacrylate) (PSt-PMMA) blok copolymer composed of PSt and PMMA segments. The structure of block copolymer was characterized by FT-IR and 1H-NMR measurements and its molecular weight was determined by GPC technique.