Tokat Niksar korulu köyü arazi toplulaştırmasının tarımsal alt yapı hizmetleri yönünden incelenmesi
Investigation of the land association of Tokat Niksar korulu village for agricultural infrastructure
  1. Tez No: 570073
  2. Yazar: SERTAŞ EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Tokat İli Niksar İlçesi Korulu köyünde gerçekleştirilen arazi toplulaştırmasının tarımsal altyapı hizmetleri yönünden incelenmek üzere 318 işletmeye ait 227.22 ha alanda yapılmıştır. Arazi toplulaştırması miras nedeniyle parçalanmış küçük parsellerin birleştirilmesi, toplulaştırma öncesi ve sonrası parsellerin büyüklükleri, parsellerin hissedar durumları, işletmelerin parsel sayıları, ortalama parsel büyüklüğü, ulaşımı olan olmayan parsel sayıları, parsellere ulaşımı sağlayan yol uzunlukları ve toplulaştırma oranı araştırılmıştır. Yapılan toplulaştırma ile parsel sayısı; 274 adet iken 241'e düşmüştür. Eski parsel ortama yüz ölücümü 8.230 m2 iken yeni parsel yüz ölçümü ise 8 789.28 m2 dir. Ortalama eski işletme büyüklüğü 7.15 da iken yeni ortalama işletme büyüklüğü 6.65 da olmuştur. Uygulama alanı içerinde kalan tüm parseller yeni oluşturulan yol ve açık kanal ağından yararlanmıştır. Yol uzunluğu 7 672.02 m iken 19 942.83 m olmuştur. Eski durumda ulaşım siteminden doğrudan faydalanan parsel oranı %27 iken yeni durumda %100 olmuştur. Sulama ağından faydalan parsel sayısı da yeni durumda %100 dür. Proje ile birlikte toplam 227.22 ha alanda arazi tesviyesi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 227.22 ha area of 318 farms in terms of agricultural infrastructure services of land consolidation in Korulu village of Niksar District of Tokat. The consolidation of small parcels fragmented due to land consolidation, the size of the parcels before and after the consolidation, the shareholder status of the parcels, the number of parcels of enterprises, the average parcel size, the number of parcels with no access, the lengths of the parcels to reach the parcels and the aggregation rate were investigated. With the consolidation, the number of parcels; While 274 units, it has fallen to 241. The surface area of the old parcel is 8.230 m2 while the area of the new parcel is 8 789.28 m2. While the average size of the old enterprise was 7.15, the new average enterprise size was 6.65. All parcels within the application area have benefited from the newly created road and open channel network. The length of the road is 7 672.02 m and it is 19 942.83 m. In the former case, the parcel rate directly benefiting from the transportation system was 27%, whereas in the new case it was 100%. The number of parcels benefiting from the irrigation network is also 100% in the new case. With the project, a total of 227.22 ha of land was leveled.