Elektro-eğirme metoduyla üretilen ag veya pt nanopartiküllü pva nanofiberlerin elektriksel iletkenliklerinin ve hidrofobik/hidrofilik etkileşiminin incelenmesi
Investigation of electrical conductivity and hydrophobic/hydrophilic interaction of pva nanofibers with ag or pt nanoparticle produced by electrospinning method
- Tez No: 570086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, elektro-eğirme metoduyla üretilen Ag veya Pt nanopartikül (ağırlıkça % 1, 3, 5 oranlarında) katkılı/katkısız PVA nanofiberlerin morfolojik yapıları, elektriksel iletkenlikleri, ısıl iletkenlikleri, hidrofilik/hidrofobik etkileşimi, PEM yakıt hücresi performansı incelenmiştir. Ag veya Pt nanopartikül katkılı/katkısız PVA nanofiberlerin EDX analizi sonuçlarına göre, ilave edilen Ag veya Pt nanopartikül miktarının artışıyla, ağırlıkça yüzde Ag veya Pt oranlarınında EDX'de arttığı görülmüştür. PVA nanofibere ağırlıkça % 5 oranında Ag nanopartikül katkısı yapıldığında, Ag nanopartikül katkılı PVA nanofiberin elektriksel iletkenliği saf PVA nanofibere göre % 33,3 artarken, PVA nanofibere ağırlıkça % 5 oranında Pt nanopartikül katkısı yapıldığında, Pt nanopartikül katkılı PVA nanofiberin elektriksel iletkenliği saf PVA nanofibere göre % 15,5 artmıştır. Ag veya Pt nanopartikül katkılı/katkısız PVA nanofiberlerin ısıl iletkenlikleri, PVA nanofibere ağırlıkça % 5 oranında Ag nanopartikül katkısı yapıldığında, Ag nanopartikül katkılı PVA nanofiberin ısı iletim katsayısı saf PVA nanofibere göre % 28,13 artarken, PVA nanofibere ağırlıkça % 5 oranında Pt nanopartikül katkısı yapıldığında, Pt nanopartikül katkılı PVA nanofiberin ısı iletim katsayısı saf PVA nanofibere göre % 43,32 azalmıştır. Ag veya Pt nanopartikül katkılı/katkısız PVA nanofiberlerin hidrofobik/hidrofilik özelliği incelendiğinde, PVA nanofibere Ag veya Pt nanopartikül katkısı yapıldıkça (ağırlıkça % 1, 3, 5 oranlarında) hidrofilik özelliğinin arttığı tespit edilmiştir. En yüksek elektriksel iletkenliğe sahip numune % 5 Ag nanopartiküllü PVA nanofiberde olduğu tespit edilmiştir. % 5 Ag katkılı/katkısız PVA nanofiber numuneleri için PEM yakıt hücresi performansı (güç yoğunluğunun akım yoğunluğuna göre değişimi) incelenmiştir. Ag nanopartiküllü PVA nanofiberin performansı saf PVA nanofiberin performansından daha iyi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological structures, electrical conductivity, thermal conductivity, hydrophilic/hydrophobic interaction, PEM fuel cell performance of Ag or Pt the doped/pure PVA nanoparticles (1, 3, 5% by weight) produced by electrospinning method were investigated. According to the results of EDX analysis of Ag or Pt nanoparticle doped/pure PVA nanofibers, it was observed that the increase in the Ag or Pt nanoparticle amount increased and the Ag or Pt percent increase for EDX. The electrical conductivity of the PVA nanofiber with Ag nanoparticle increases by 33.3 % compared to the pure PVA nanofiber, while the Pt nanoparticle additive increases by 5 % compared to the pure PVA nanofiber, the electrical conductivity of the Pt nanoparticle additive PVA nanofiber increased by 15.5 % compared to the pure PVA nanofiber. Ag or Pt nanoparticle doped/pure nanofibers of the thermal conductivities of PVA, PVA nanofibers 5 % by weight when the contribution is made Ag nanoparticle, Ag nanoparticle doped PVA nanofibers, pure PVA nanofibers thermal conductivity % 28.13 increased, while PVA nanofibers 5 % by weight when the contribution is made Pt nanoparticle, Pt nanoparticle doped PVA nanofibers, pure PVA nanofibers thermal conductivity % 43.32 decreased. When the hydrophobic/hydrophilic properties of Ag or Pt nanoparticle doped/pure PVA nanofibers were examined, it was determined that the hydrophilic properties of PVA nanofiber Ag or Pt nanoparticle were increased (in the proportions of 1, 3, 5 % by weight). The highest electrical conductivity of sample was determined PVA nanofibers with 5 % Ag nanoparticles. Performance of PEM fuel cell was examined (power density to current density) for the doped/pure PVA nanofiber samples with 5 % Ag nanoparticle. The performance of PVA nanofibers with Ag nanoparticle better than pure PVA nanofiber.