Elektro-eğirme metoduyla üretilen ag nanopartikül/nanotelli PAN+PMMA kompozit nanofiberlerin elektriksel iletkenliklerinin ve hidrofobik/hidrofilik etkileşiminin incelenmesi
Investigation of electrical conductivity and hydrophobic/hydrophilic interaction of PAN+PMMA composite nanofibers with ag nanoparticle/nanowire produced by electrospinning method
- Tez No: 538568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Ag nanopartikül/nanotelle güçlendirilmiş olan PAN+PMMA kompozit nanofiberlerin elektriksel iletkenlikleri ve hidrofobik/hidrofilik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, PAN+PMMA+ DMF'den oluşan çeşitli karışım oranlarında (% 6, % 8, % 10, % 12) solüsyonlar hazırlanmıştır. Bu solüsyonlardan, farklı üretim parametreleriyle, elektrospin işlemi ile PAN+PMMA kompozit nanofiberler üretilmiştir. SEM görüntüleri ile morfolojik yapı ve çaplar analiz edilerek optimum yapıda olan PAN+PMMA kompozit nanofiber için üretim parametreleri belirlenmiştir. Ağırlıkça çeşitli oranlarda (% 1, % 3, % 5) Ag nanopartikül/nanotel PAN+PMMA+DMF'den oluşan solüsyonlar hazırlanmıştır. Bu solüsyonlardan elektrospin işlemi ile Ag nano partikül/nanotel PAN+PMMA kompozit nanofiberler üretilmiştir. Ag nano partikül/nanotel PAN+PMMA kompozit nanofiberlerin, elektriksel iletkenlikleri, kristal yapısı, termal kararlığı, ısıl iletkenlik katsayısı ve hidrofobik/hidrofilik özellikleri incelenmiştir. Tüm sonuçlar birlikte değerlendiğinde, en yüksek elektriksel iletkenlik değeri 0,00521 S/cm'dir ve bu numune ağırlıkça %5 Ag nano partikül PAN+PMMA kompozit nano fiberdir. Ağırlıkça % 5 Ag nanopartikülli PAN+PMMA kompozit nanofiberin elektriksel iletkenliği, saf PAN+PMMA kompozit nanofibere göre % 202,72 arttığı tespit edilmiştir. Ağırlıkça %5 Ag nano partiküllü PAN+PMMA kompozit nanofiber ve PAN+PMMA kompozit nanofiberin, PEM yakıt hücresindeki performansı (güç yoğunluğunun akım yoğunluğuna göre değişimi) incelenmiştir. PAN+PMMA kompozit nanofibere, Ag nano partikül ilave edildiğinde, PEM yakıt hücresinin performansının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrical conductivity and hydrophobic / hydrophilic properties of PAN + PMMA composite nanofibers reinforced with Ag nanoparticles / nanowires were investigated. For this purpose, solutions were prepared at various mixing ratios (6%, 8%, 10%, 12%) consisting of PAN + PMMA + dimethylformamide (DMF). From those prepared solutions, PAN + PMMA composite nanofibers were produced by electrospin process. Production parameters of PAN + PMMA composite nanofiber with optimum structure were determined by analyzing SEM images with morphological structure and diameters. Solutions containing PAN + PMMA + DMF with Ag nanoparticle / nanowire were prepared in various ratios (1%, 3%, 5%). From these solutions, PAN + PMMA with nanoparticle/nanowire composite nanofibers were produced by electrospin process. Electrical conductivity, crystal structure, thermal stability, thermal conductivity coefficient and hydrophobic/hydrophilic properties of PAN/PMMA composite nanofibers with Ag nanoparticle/nanowire were investigated. When all results are evaluated together, the highest electrical conductivity value was 0.00521 S/cm and this sample is PAN / PMMA composite nanofiber with 5 wt.% Ag nanoparticle. Compared to pure PAN / PMMA composite nanofiber, an increase of % 202.72 was observed in the electrical conductivity of PAN/PMMA composite nanofibers with 5 wt.% Ag nanoparticle. PAN/PMMA composite nanofibers with 5 wt.% Ag nanoparticle and PAN/PMMA composite nanofibers was investigated on the performance of PEM fuel cell (power density change according to current density). When the Ag nano particle was added to the PAN + PMMA composite nanofibre, it was found that the performance of the PEM fuel cell increased.