Seferihisar (İzmir) bölgesinde sıvılaşma analizi ve haritalandırılması
Analysis and mapping of liquefaction in Seferihisar (İzmir) province
- Tez No: 570105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Seferihisar (İzmir) ilçesi sınırları içinde yer alan alüvyon özellikteki zeminlerin olabilecek deprem etkisi altında sıvılaşma potansiyelinin, arazi Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) verileri kullanılarak Yeni Türkiye Bina Deprem yönetmeliğine (TBDY 2018) göre analiz edilerek incelenmesini içermektedir. Çalışma alanının altından Batı Anadolu Fay Hattı kollarından Seferihisar Yelki fay zonu geçmektedir. Bu olası bir depremde risk oluşturmaktadır. Bu riskin değerlendirilmesi amacıyla Seferihisar ilçesinin yer altı su seviyesi yüksek olan ve deniz kıyısında yer alan Sığacık mahallesindeki Seferihisar Belediyesi tarafından ruhsatlandırılmış yapılardan elde edilen zemin etüt raporları incelenmiştir. Seferihisar belediyesinden elde edilen 18 adet sondaj çalışmasına ait veriler kullanılmıştır. Bu kapsamda, önce TBDY 2018'de verilmiş olan sıvılaşma riski analiz yöntemi tanıtılmış ve örnek bir çözüm ayrıntıları ile sunulmuştur. Ardından, Sığacık mahallesindeki 18 sondaj noktasındaki veriler değerlendirilmiş ve sıvılaşma riskleri TBDY 2018'e göre hesaplanıp harita üzerinde sunulmuş ve tahmini oturma miktarları da hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
This study covers the investigation of the liquefaction potential of Seferihisar (İzmir) district alluvial soil deposits under possible earthquakes according to Turkey Building Earthquake regulation (TBDY 2018) by using in-situ Standard Penetration Test (SPT) results. Seferihisar Yelki fault zone which is one of the branches of the Western Anatolian Fault Line lies under the study area. This situation poses a risk in a possible earthquake. In order to evaluate this risk, soil survey reports belonging to the buildings licensed by Seferihisar Municipality in Sığacık district which were located by seaside and had possibly high ground water levels, were obtained and investigated. In this context, initially the liquefaction risk analysis method given in TBDY 2018 was briefly introduced and a sample solution was presented in detail. Afterwards, data from 18 drilling points in Sığacık neighborhood were evaluated and liquefaction risks were calculated according to TBDY 2018 and presented on the map and possible postliquefaction settlements were also calculated.