Kışlık ve yazlık mercimek (Lens culinaris Medik.) ekiminde yabancı ot yoğunluğu ile verim ve kalite ögelerinin belirlenmesi
Determination of weed density, yield and quality parameters in winter and spring sown lentil (Lens culinaris Medik.)
- Tez No: 570106
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de hem yazlık hem de kışlık olarak ekimi yapılan Kafkas mercimek (Lens culinaris Medik.) çeşidinde, kışlık ve yazlık ekim ile yabancı ot yoğunluğunun verim ve kalite ögelerine etkisinin araştırıldığı çalışmada; Konya ekolojik koşullarında, 3 tekrarlamalı olarak, iki farklı ekim zamanında, yabancı otların kontrol, bir defa ot mücadelesi ve iki defa ot mücadelesinin verim ve kalite ögelerine olan etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kışlık ekim yapılan ve 2 defa ot mücadelesi uygulamasından en yüksek, bitki boyu 29.83 cm, bitkide bakla sayısı 25.40 adet/bitki, bitkide tane sayısı 24.13 adet/bitki, bitki biyolojik verimi 3.56 gr/bitki, birim alan biyolojik verimi 819.30gr/m2, birim alan tane verimi 180.76 gr/m2 ve 100 tane ağırlığı 3.67 g sonuçları alınmıştır. Tane protein oranı %22.52 ve ilk bakla yüksekliği 12.16 cm yönünden ise en yüksek değerler yazlık ekim yapılan 2 defa ot mücadelesi uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Bununla birlikte 1 defa ot mücadelesi yapılan parseller ile 2 defa ot mücadelesi yapılan parseller verim unsurları yönünden istatistiki olarak önemli çıkmıştır. Araştırmada çiçeklenme gün sayısı 85-176 gün, bitki boyu 25.03-29.83 cm, ilk bakla yüksekliği 11.33-12.16 cm, bitkide bakla sayısı 20.46-25.40 adet/bitki, bitkide tane sayısı 20.40-24.13 adet/bitki, bitki biyolojik verimi 2.69-3.56 g/bitki, birim alan biyolojik verimi 623.06 - 819.30 g/m2, birim alan tane verimi 128.70-180.76 g/m2, 100 tane ağırlığı 3.16-3.67 g, tane protein oranı %19.84-22.52 arasında değişim göstermiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, mercimek tarımında kışlık ekim ve 2 defa ot mücadelesi yapılmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, is aimed to, compare the weed density at yield and quality componets in winter and spring sown Kafkas lentil (Lens culinaris Medik.) variety in Turkey; at Konya ecological conditions on weed control, one time hand weeding and two times hand weeding on yield and quality effects with winter and spring sowing difference at yield and quality components. According to the research results indicate that; winter sown and 2 times hand weeding gives the higher consequences at plant height 29.83 cm, pod per plant 25.40 pod/plant, number of seed per plant 24.13 seed/plant, plant biological yield 3.56g/plant, biological yield per area 819.30 g/m2, seed yield per area 180.76 g/m2 and 100 seed weight 3.67 g. On the other hand higher results gain in protein ratio of grain %22.52 and first pod height 12.16 cm, at spring sown 2 times hand weeding. İn addition to this 1 time hand weeding and 2 time hand weeding plots usually corresponding at yield components statistically. At research results shown a variance on the number of days until flowering 85-176 days, plant height 25.03-29.83cm, first pod height 11.33-12.16 cm, pod per plant 20.46-25.40 pod/plant, number of seed per plant 20.40-24.13 seed/plant, plant biological yield 2.69-3.56 g/plant, biological yield per area 623.06-819.30 g/m2, seed yield per area 128.70-180.76 g/m2, 100 seed weight 3.16-3.67g, grain protein ratio %19.84-22.52. It has been concluded that, winter sown and 2 times hand weeding is accordant for lentil tillage according to results of research.