M (DMF)2 Ni (CN)4 (M=Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Cd9 Hofmann Td-tipi komplekslerin infrared spektroskopik bölgesinde incelenmesi
  1. Tez No: 57013
  2. Yazar: HÜLYA KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada M(DMF)2Ni(CN)4 (M=Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Cd) formülü ile verilen N,N dimetilformamid metal(II) tetrasiyanonikel kompleksleri kimyasal yollardan elde edildi. Shımadzu İR 435 model spektrometre ile 4000-400 cm*1 spektroskopik bölgesinde infrared soğrulma spektrumları meydana getirildi ve titreşim frekansları incelendi. Titreşim frekans ve modları N,N-dimetilformamid ve bu molekülün diğer komplekslerinin titreşim spektrumları ile karşılaştırılarak belirlendi. Bazı titreşim modlarında kompleks oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre yüksek frekansa kayma gözlendi. Bu kaymalar metal-ligand titreşim modları ve çiftlenim nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Komplekslerdeki v(C=0) frekansının, serbest DMF molekülünün v(C=0) frekansına göre düşük frekansa doğru kayma gösterdiği belirlendi. Bu kaymalar metale bağlılıktan ileri gelmektedir ve ligand molekülünün metal atomuna oksijen atomuyla bağlı olduklarını gösterir. Spektrumların incelenmesi, komplekslerin yapılarının |M-NÎ(CN)4|00 zincirlerden oluştuğunu göstermiştir. Yapıda ligand molekülleri oksijen ucundan metale bağlanmıştır. Komplekslerde (Cu'lu hariç) nikel atomu düzgün karesel düzende siyan molekülüne ait dört karbon atomuyla, metal atomları ise siyan grubunun dört azotu ve moleküllerinin iki oksijeni ile çevrilidir. Bakirli ve çinkolu komplekslerde ise ICu-NİCCN)^ ve |Zn-NÎ(CN)4|w zincirlerinin diğer komplekslerden daha düşük simetride olduğu tesbit edildi. Bu durum bakirli komplekste Cu-NC bağlarının, Cu üzerindeki terslenme merkezlerini koruyacak şekilde iki uzun iki kısa bağ halinde olduğu şeklinde, Jahn-Teller olayı ile açıklanmıştır. Çinkolu komplekste ise Zn'nin magnetik momentinin DMF-protonunun nükleer-dönme magnetik momentine etkisi olarak açıklanmıştır. Tabakalar arasındaki boşluklara ise küçük moleküller konuk olarak girebilmektedir(Şenyel, 1988).
Özet (Çeviri)
In this study, N,N Dimethylformamide metal (II) tetracyanonickelate complexes, which are formulated as M(DMF)2Ni(CN)4 (M=Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Cd); are provided by the chemical means. Vibrational spectra are occured with Shimadzu IR 435 model spectrometer in the spectral region 4000-400 cm"1 and vibrational frequencies are examined. By comparing the vibrational spectras of N,N Dimethylformamide and the other complexes of this molecule, vibrational freequencies and their modes are determined. It is observed that some vibrational modes shift towards upper frequencies according to free molecule because of formation complexes. These shifts are occured because of metal-ligand vibration modes and coupling. It is observed that in complexes v(C=0) frequencies shift towards lower frequencies than the lavel of v(C=0) frequencies of free N,N Dimethylformamide molecule. These shift occur because of metal bound and shows that ligand molecules bound to metal atom with O-donor atom. As aresult of the investigation of the spectra, it is shown that complexes are consisting of |M-Ni(CN)4İoo polymeric layers with the ligand molecules baund to metal, M, through the O-donor atom. In the complexes (except those with Cu), Nickel atoms are surrounded by four carbon atoms of cyanide groups in a square-planar environment. The metal atoms are surrounded by the four nitrogen of cyanide groups and two oxygens of the ligand molecules. In copper and zinc complexes, it is observed that |Cu-Ni(CN)4İoo and |Zn-Ni(CN)4İoo polymeric layers are at lower symmetry, when compared with the other complexes. This condition, in copper complexes is explained by john-teller effect, where Cu-NC bonds are of two pairs of short and long bonds in trans positions around the copper. In zinc complexes is explained magnetic moment of Zn effects nucleer rotational magnetic moment of DMF proton. Empty spaces formed between the layers may be occupied by the small quest molecules (Şenyel, 1988).