Sonlu elemanlar analizi ile haddeleme parametrelerinin eniyilenmesi
Optimization of rolling parameters by finite element analysis
- Tez No: 570134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Haddeleme, kendi eksenleri etrafında birbirine zıt yönde dönen silindirler arasından iş parçasının geçirilerek yeniden şekillendirilmesi veya boyutlandırılmasıdır. Haddeleme kütlesel plastik şekil verme yöntemlerinden birisidir ve dünya üzerinde çelik üretiminin büyük bir kısmı haddeleme ile gerçekleştirilmektedir. Haddeleme işlemi süresince, işlem ve son ürün kalitesini etkileyen birçok parametre vardır. Bu parametrelerin denenmesi için prototip imalat yapılması çok ciddi yatırımlar gerektirmektedir. Bundan dolayı, üretim aşmasına geçmeden önce, parametre sonuçlarının ön görülmesi maliyet açıdan ciddi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, haddelemeyi etkileyen bazı parametreler sonlu elemanlar yöntemi ile modellenip analiz edilmiş ve optimum parametrelerin bulunması amaçlanmıştır. Bu parametreler, iş parçasının malzeme türü, haddeleme sırasında büyük önem taşıyan sürtünme katsayısı ve merdane çapıdır. Her bir durum göz önüne alınarak, toplam doksan adet sonlu eleman modeli kurulup analiz edilmiştir. Üç farklı malzeme türü, her bir model için on farklı sürtünme katsayısı ve üç farklı merdane çapı incelenip bu parametrelerin haddeleme sürecini nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rolling is the shaping or dimensioning of the workpiece between the rollers rotating opposite each other around their axes. Rolling is one of the methods of forming mass plastic and most of the steel production in the world is carried out by rolling. During the rolling process, many parameters affect the process and end-product quality. To test these parameters, making prototype manufacturing requires very serious investments. Therefore, the parameter results must be previewed before the production exceeds the cost. In this thesis study, some parameters affecting rolling were modeled and analyzed using finite element method and the aim was to find optimum parameters. These parameters are material types of a workpiece, friction coefficient, and roller diameter. Considering each case, a total of ninety finite element model was established and analyzed. Three different material types, ten different friction coefficients for each model and three different roller diameters were investigated and how these parameters affect the rolling process.