Yassı çelik haddeleme işleminde merdane yük parametrelerinin inclenmesi ve merdane konumlandırma
Investigation of roll load parameters in steel rolling and introduction of roll positioning
  1. Tez No: 222237
  2. Yazar: MUSTAFA SÜLEYMAN KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Haddeleme işlemi, yassı çelik üretiminin önemli süreçlerinden birisidir. Ürüne ait fiziksel özellikler önemli ölçüde hadde merdanelerinin yük etkisi altındaki elastik şekil değişimi ve deformasyonlarına bağlıdır. Üretim sürecinde merdane şekil değiştirmeleri çeşitli yöntemlerle kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu yöntemler genel olarak, hadde merdanelerini ilave merdanelerle destekleme, iş merdanelerinde eksenel kaydırma, eğme ve çaprazlama sistemleridir. Bu çalışmada aynı amaca yönelik farklı bir tasarım olan merdane konumlandırma yöntemi izaha çalışılmıştır.İlk bölümde haddeleme mekaniğinin temel konuları ele alınmıştır. Genel anlamda metalin deformasyonu, plastik şekil değişimine karşı gösterdiği direnç, kuvvet ve tork hesaplama yöntemleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde hadde merdaneleri mekaniği işlenerek, merdanelerin özellikleri ele alınmış, metalürjik ve mekanik özellikler genel hatlarıyla bölüme dâhil edilmiştir. Üçüncü bölümde hadde merdanelerinin eğilme problemi işlenmiş, literatürdeki eğilme modelleri ve hesap yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde klasik hadde sisteminin fiziksel özelliklerinden farklı bir sistem tasarımı olan merdanelerin haddeleme yüklerine göre konumlandırılması düşüncesi ortaya konulmuş, sonlu elemanlar analizi ile bu tasarımın haddeleme sürecine getireceği avantajlar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rolling is one of the main processes of sheet metal production. Physical properties of sheet metal products are greatly depend upon elastic deformation and deflection of rolls under load. These effects are generally compensated by methods such as usage of supporting rolls, work roll bending, shifting and crossing systems. In this study a different design intended for the same goal, horizontal roll positioning method is introduced.In the first chapter, fundamentals of rolling mechanics introduced. Generally, deformation of metal, resistance to plastic deformation, roll force and torque calculation methods are discussed. The second chapter deals with rolling mill rolls mechanics and the key topics are metallurgical and mechanical properties of the rolls. In the third chapter, roll bending models in literature are investigated and calculation formulae of the discussed methods are provided. In the final chapter, the idea of horizontal roll positioning by means of rolling loads is introduced and the potential advantages of the new model are investigated by finite element analysis.