Rüzgar tünelinde hava kalitesi incelemeleri ve simülasyon esasları
Air-quality investigations in a wing tunnel and simulation fundamentals
  1. Tez No: 57018
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
III ÖZET Hava kirliliğinin dağılımında ve kirletici addedilen maddelerin atmosferden çökelmesinde, aerodinamik etkenler ve engeller özel önem taşır. Belirli kaynaklardan yayılan hava kirletici maddelerin, insanoğlunun yaşamını sürdürdüğü atmosfer katmanında ve doğal ve yapay yükseltilerin yer aldığı zemin tabakasında oluşturduğu zararlı etkilerin, yerel ve yöresel derişim seviyelerine ve bu seviyelerle ilişkili aerodinamik ve diğer parametrelere bağımlılığı, örnekleme ve ölçüm işlemleri yanında modelleme ve simulasyon çalışmalarının yapılmasını da zorunlu kılar. Bu amaçla, arazi incelemeleri yanında, yine modelleme ve/veya simulasyon çalışmalarıyla desteklenen indirgenmiş ölçekli rüzgar tünellerinden de yararlanılabilir. Böylece, yapay faktörlerle, bu faktörlerin etkisi altında kalan doğal etkenleri temsil eden bir takım parametrelerin daha küçük bir hacimde ve daha dar bir alanda kontrollü bir şekilde değiştirilebilmesi mümkün olur. Bu dokümanda, yukarıda belirtilen amaçlara yönelik rüzgar tüneli çalışmaları, tasarım, monitorlama, aygıt seçimi, kalibrasyon, tünel modelleri ve modelleme/simulasyon işlemleri açısından irdelenmiş; Ankara Rüzgar Tünelinde Eskişehir iline yönelik olarak hedeflenen deneysel çalışmanın alt yapışım oluşturan temel prensiplerle, ilgili materyal ve yöntemler tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Rüzgar tüneli Simulasyon Modelleme Monitorlama Dizayn Ölçek Büyütme yöntemleri Benzerlik parametreleri Çevre kirliliği kontrolü Meteoroloji ve topografi şartları
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Aerodynamic parameters, surface roughnesses and man-made blockages have particular importance from the viewpoint of dispersion of air-pollutants and of precipitation of polluting materials from the atmosphere. Hazardous and toxic effects of source-emitted air-pollutants on the biosphere and the surface layer of the earth, where roughnesses and constructions exist, are closely related to local and regional concentration levels as well as to aerodynamic and other parameters associated with these levels. This relationship, in turn, necessitates that modelling and simulation studies, in addition to the sampling and monitoring activities, to be conducted. For this purpose, wind tunnels of various scales, in conjunction with the supportive modelling and/or simulation studies, in addition to field studies, may be utilized. This way, various parameters, representative of the artificial factors as well as that of the natural ones, influenced by these factors, may be changed independently, under control, both in a smaller volume and in a narrower area than that prevailing in the field. In this study, not only the existing wind tunnel investigations have been interpreted with respect to design, monitoring, equipment selection, calibration, tunnel models and modelling/simulation practices aspects, towards achieving the above-mentioned objectives, but also the fundamental principles as well as the relevant materials and methods that form the background of the subject-matter experimental study planned to be conducted for Eskişehir in Ankara Wind Tunnel, have been determined. Keywords Wind Tunnel Simulation Modelling Monitoring Design Scale-Up Procedures Similarity Parameters Environmental Pollution Control Meteorological and Topographical Conditions