CERN-LCH ATLAS deneyinde müon tetiklemeleri
Muon triggering in CERN-LCH ATLAS experiment
  1. Tez No: 57017
  2. Yazar: ZERRİN KIRCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Yüksek enerji fiziği maddenin en küçük yapıtaşları olan elemanter parçacıkları ve bunların arasındaki etkileşmeleri ele alır. Deneysel yüksek enerji fiziği bu alandaki araştırmaları büyük parçacık hızlandırıcıları ve bu hızlandırıcılarda kurulan dedektörler ile gerçekleştirmektedir. Dünyanın en büyük proton - proton hızlandırı- cılarından biri olan LHC (Large Hadron Collider) protonun iç yapısını daha detaylı olarak inceleme imkanı verecektir. LHC 'de çarpışacak olan protonların 7.7 TeV enerji seviyesine çıkarılması planlanmaktadır. Hızlandırıcılarda kullanılan dedektörler, parçacıkların gözlenebilmeleri için geliştirilmiştir. Dedektörler, elektronik devreler yardımı ile yüklü parçacıkların ü rettikleri sinyallerin bilgisayar vasıtasıyla kaydedilmesini sağlayarak data toplarlar. LHC hızlandırıcısında data alacak dedektörler ATLAS ve CMS dir. ATLAS dedektörü 42 m boyunda ve 11 m yarıçapında silindir şeklinde bir dedektördür. ATLAS dedektörü içinde çeşitli parçacıkların gözlenebilmesi için has sas ölçümler verebilecek kalorimetreler bulunmaktadır. ATLAS magnet sistemi ise süper iletken selenoid ve air-core toroidlerden meydana gelmiştir. LHC- ATLAS Müon spektrometresinin Barrel bölgesinde yer alan RPC (Res istive Plate Chamber) 'ler ile birinci seviye müon tetikleme incelemeleri yapıldı. Bu tetikleme çalışmalarında, fi* ve /^~'lar için pt = 6 GeV/c ve pt = 20 GeV/c mo- mentumlu 4 ayrı simülasyon data seti kullanıldı. Bu data setleri ile, 8 sektöre göre RPC yerleşimleri belirlendi. RPC 'lerdeki müon hitlerinden hesaplanan Zoig değişkeninin, zıt yüklü müonlar için incelemesi yapıldı ve müonun /j,+ veya pT olduğunun belirlenebileceği bulundu. RPC 'lerdeki hi tler le tetikleme algoritmasının verimi incelendi. pt = 6 GeV/c ve pt = 20 GeV/c momentumlu müonlar için bu verimin % 95 olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY High energy physics deals with elementary particles which are the smallest basic constituents of matter and their interactions. Research in experimental high energy physics is carried out by means of large particle accelerators and detectors built at these accelerators. LHC(Large Hadron Collider), one of the largest proton - proton accelerators in the world, will make it possible to study the interior structure of the proton in detail. Protons colliding in LHC are designed to have 7.7 TeV energy each. The detectors employed in accelerators have been developed for particle ob servations. Detectors, by means of electronic circuits, collect data making the com puters record the signals generated by the charged particles. ATLAS and CMS are the two detectors approved for data collection at LHC accelerator. ATLAS detector is cylindirically shaped, 42 m in length and 11 m in radius. In ATLAS detector, there are calorimeters which will be able to give sensitive measur- ments in order to observe various particles. The magnet system of ATLAS consists of super conductive selenoid and air-core toroids. First level studies of muon triggering with RPC(Resistive Plate Chambers)'s in the Barrel region of LHC-ATLAS muon spectrometer have been performed. In these triggering studies for fj,+ and /j,~, four different simulation data sets with p*=6 GeV/c and pt=20 GeV/c momentum were used. With these data sets, locations of RPC's were determined in 8 sectors. Zoig variable calculated using the muon hits in RPC's has been studied for oppositely charged muons and we have shown that it will be possible to tell if its fi+ and \i~ during triggering the hits in RPC's. The efficiency of the triggering algorithm have also been studied. The resulting efficiency for muons with pt = 6 GeV/c and pt = 20 GeV/c momentum was shown to be % 95.