Bir buhar güç santralinin termoekonomik fonksiyonel analizi
Thermoeconomic functional analysis of a thermal power plant
- Tez No: 57019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
w ÖZET Isı transferi işlemleri doğal olarak tersinmez yani ekserjiyi yok eden işlemlerdir. Ekserjinin (yakıtın) gittikçe azaldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle ısı transferi işlemlerinin ekserjiyi nasıl israf ettiğinin ve bu israfı en aza indirgemek için nelerin yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Bu durumda ikinci kanun analizi, tasarımcının yararlandığı başlıca araçlardan biri haline gelmiş ve son yirmi yılda termodinamikçilerin üzerinde çalıştıkları en önemli konulardan biri olmuştur. Termodinamik analizde ikinci kanun parametrelerinden ekserjinin kullanıldığı ve ekonomik değerlendirmeye baz alındığı yöntemlere genel olarak“Termoekonomi”adı verilmektedir. Termoekonomi konusunda yapılan çalışmalar yeni ve az miktardadır. Bu sebeble yüksek lisans tezi çalışmam da esas kaynak olarak Frangopoulus C.'nin 1983 yılında yapmış olduğu“A Method For Optimal Design or Improvement of Complex Thermal Systems”isimli doktora tezi kullanılmıştır. Ayrıca Zonguldak-Çatalağzı Termik Santralinin fonksiyonel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The heat transfer operations naturally are anergical events. That is, the operations destroy or oppose to exergy. It's certainly known that the sources of exergy (or fuel) are decreasing day by day. Therefore it must be known also, how the heat transfer operations consume the exergy, and what can be done to minimize this consumption. In this case, the analysis of the second law has became popular and forms a basic method for designers. This law has been studied in hard and important by the scientist who interest in thermodynamics in last two decades. Exergy is one of the parameters of second law, and the method is called thermoeconomics that is based on the using and evaluating in economics of exergy. Researches about thermoeconomy are few and mostly recent. Therefore,“”A Method for Optimal Design or Improvement of Complex Thermal Systems" by Frangopaulus C, 1983 Ph. D. thesis, is used as basic document in this study. In addition to these, functional analysis of Thermal Plant of Catala§zi~Zonguldak has been developed.