Türkiye'de engellilere yönelik kamusal politikaların etkinliği
Effectiveness of public incentives offered with disabilities in Turkey
  1. Tez No: 570201
  2. Yazar: GÖRKEM BOZKULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Finance, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Engelli bireylerimizin engellerinden dolayı dezavantajlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sosyal devletin bir anlayışı olarak da devletimiz bu vatandaşlarımıza maddi ve manevi destekler sunmaktadırlar. Çalışma da bu desteklerin çıkarılan kanun ve yönetmeliklerle uygulama alanlarını ve hem engelliler hem de ilişkili bireylerin nasıl etkilendikleri ölçülmeye çalışılmıştır. Bu alanları sırası ile istihdam, eğitim, sosyal yardımlar, bakım, ulaşım ve vergi muafiyetleri ile indirmeleri olarak ele alıp değerlendirdik. Çalışma ise tüm Türkiye'yi kapsamaktadır. Çalışma da temel amaç engellilere sağlanan tüm ayrıcalıkları tek bir tezde toplamak ve ilgilenen her hangi bir bireye engelliler ile ilgili tüm verileri sunmaktır. İkincil amacımız ise devlete sağladığı bu pozitif ayrımcılığın hem engelliler hem de etkilenen vatandaşlar üzerinde etkilerini araştırıp sorunları tespit etmek, değerlendirmek ve yeni önerilerde bulunmak üzerine hazırlanmıştır. Her pozitif ayrımcılık için kendi etki alanı ile ilgili ayrı anketler hazırlanarak engelli olmayan bireylerin bu pozitif ayrımcılığa bakış açıları ölçülmeye çalışılmıştır. Engelli olmayan bireylere yapılan ankette verilen hakların etkin kullanılıp kullanılmadığı bu hakları verirken siyasi çıkarların gözetilip gözetilmediği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Anket verileri de SPSS 22 programı ile değerlendirilmiştir. Anket sorularına engelli bireyleri verdiği cevaplar ile engelli bireylerle ilişkili vatandaşlarımızın vermiş oldukları cevaplar değerlendirilmiştir. Sorulan sorular ile ankete katılan katılımcıların demografik özellikleri dikkate alınarak çıkan sonuçlar düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that everyone disabled people are disadvantageous because of their obstacles. As an understanding of the social state, our goverment provides financial and moral support to these citizens. The thesis, it was tried to measure the application of these supports with the laws and regulations and the effects of both disabled people and related individuals. We considerated and evaluated these areas as employment, education, social benefits, maintenance, transportation and tax exemptions and degression. Our study includes all of Turkey. The main purpose of our study is to collect all privileges provided to the disabled in a single thesis and to present all data related to the disabled to any interested person. Our secondary aim is to investigate the effects of this positive discrimination on the disabled and the affected citizens and to determine, evaluate and make new suggestions. For each positive discrimination, separate surveys were prepared on their own area of influence, and the perspectives of these non-disabled individuals to positive discrimination were measured. It was tried to evaluate whether the rights granted to individuals with disabilities were effectively used and whether political interests were observed while giving these rights. The survey data were evaluated with SPSS 22 program. The answers to the questionnaire were evaluated by the answers of our citizens about disabled individuals with definite answers. With the questions asked, he / she looks at the demographic characteristics of the respondents and arranged according to the outgoing.