Türkiye'de yeni medya sanatı ve kent imgesi
The new media art and urban image in Turkey
- Tez No: 570219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yeni Medya Sanatı, özellikle 1990'lardan itibaren dijital teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşan bir sanat dili. Araştırma sırasında, Türkiye'de kısıtlı bir uygulama alanına sahip olan bu yeni dilin, literatür anlamında da sınırlı bir niceliğe sahip olduğu saptanmıştır. Bu araştırma, Türkiye'de bu alanda eser üreten sanatçıların küresel bir sorun haline gelen 'kent imgesi' ne yaklaşımını ele alır. Farklı disiplinlerdeki eserlerin teknik ve biçimsel özelliklerini inceler; kent düşüncesine sanatsal ve çözümsel katkılarını tartışır.
Özet (Çeviri)
New Media Art is an art language that has become widespread especially with the development of digital technology since the 1990s. During the study, this new language with a limited field of application in Turkey, in terms of literature has been identified as having a limited quantity. This research analyses artists's 'urban image' aproaches, who work in this field in Turkey, which has become a global problem. Examines the technical and formal characteristics of works in different disciplines; discusses their artistic and analytical contributions to urban thought.