Türkiye'de taşımacılık altyapılarının ekonomik büyüme üzerine etkileri
The effects of transportation infrastructure on economic groth in Turkey
- Tez No: 570218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lojistiğin faaliyet alanlarından biri olan taşımacılık, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasını oluşturan, ekonomik ve sosyal yönden var olabilmeyi mümkün kılan bir sistemdir. Gelişmekte olan ülkelerde taşımacılık olmadan kentleşme, sanayileşme, ihracat gibi kalkınma hedeflerine ulaşmak mümkün değildir. Bu nedenle, altyapı geliştirme, gelişmekte olan ülkelerdeki kamu politikalarının olmazsa olmaz parçalarından biridir. Türkiye'de de ulaştırma sistemleri içinde 2017 yılında yapılan altyapı yatırımlarında, en yüksek pay önce karayolu, daha sonra demiryoluna aittir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin 1988-2017 dönemi verileri kullanılarak, karayolu uzunlukları ve demiryolu hat uzunluklarından faydalanılmış, taşımacılık altyapısı ile ekonomik büyümeye arasındaki ilişki Cobb-Douglas üretim fonksiyonu yardımı ile incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda taşımacılık altyapıları ile ekonomik büyüme arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation, which is one of the fields of activity of logistics, constitutes an indispensable part of daily life and makes it possible to exist economically and socially. In developing countries, it is not possible to reach development goals such as urbanization, industrialization and export without transport. Therefore, infrastructure development is an indispensable part of public policies in developing countries.Turkey also in transport systems and infrastructure investments made in 2017, the highest share belongs to the highway. The second highest share belongs to the railway.In this thesis, using 1988-2017 data of Turkey, which benefited from the highway and railway line length, was examined by transport infrastructure in the Cobb-Douglas production function with the help of the relationship between economic growth.As a result of the analysis, a positive relationship was found between transportation infrastructures and economic growth.