Arab Mothers and Their American Daughters: Reading Susan Muaddi Darraj's 'The Inheritance of Exile' in the Light of Edward Said's Thoughts On Exile
Arap Anneler ve Onların Amerikalı Kızları: Susan Muaddi Darraj'ın 'The Inheritance of Exile' adlı eserinin Edward Said'in Sürgün Üzerine Düşünceleri Işığında Okunması
- Tez No: 570237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ZAFER SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Susan Muaddi Darraj'ın The Inheritance of Exile adlı eserindeki Arap kadınlarının ve onların Amerikalı kızlarının yaşadığı sürgünlük tecrübeleri (exilic experiences) ve sürgün olmanın sonuçlarını Edward Said'in sürgün, ev ve yersizlik kavramları ışığında analiz eder. Said'e göre sürgün, tecrübe edilmesi korkunç bir şeydir ve yabancılaşma, özlem, depresyon, duygusal bozukluklar ve ait olamama, sürgün olmanın getirdiği süregelen problemlerdir. 'Ev konseptinin sorgulanması' ve 'ait olamama' kavramları Arap Amerikan edebiyatının ana temalarıdır ve bu kavramlar, kitaptaki kadın karakterlerinin deneyimleriyle tanımlanır ve geliştirilir. Darraj'ın kadınları için ev kelimesi, genel bir tanımı olmadığı için, farklı anlamlar içerir ve farklı duygular ifade ederken, yersizlik kelimesi de kaybolma hissini açığa çıkarır. Sonuç olarak, Edward Said'in sürgün kavramı ve sürgünlük deneyiminin sonuçları, Susan Muaddi Darraj The Inheritance of Exile eserindeki kadın karakterlerinin yaşadığı sorun ve duygularla örtüşmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes, the exilic experiences and its consequences of Arab women and their American daughters in Susan Muaddi Darraj's The Inheritance of Exile in the light of Edward Said's notion of exile, home and displacement. Said defines the word exile as terrible to experience and for Said; alienation, nostalgia, depression, emotional breakdowns, and unbelonging are the ongoing problems of being an exile. Questioning of home and unbelonging are the major themes of Arab American literature and these concepts are defined and developed through the experiences of the women characters in the book. For Darraj's women, the word home refers to different places and conveys different feelings as there is no general definition of it, whereas, the word displacement reveals the feeling of being lost. To sum up, Edward Said's notion of exile and the consequences of having exilic experience coincides with the problems and emotions experienced by the female characters of Susan Muaddi Darraj's The Inheritance of Exile.