Yaşar Kemal'in romanlarında coğrafyanın etkisi (Bir Ada Hikayesi 1-3, İnce Memed 1-4, Akçasazın Ağaları 1-2)
The effect of geography on Yaşar Kemal's novels (Bir Ada Hikayesi 1-3, Ince Memed 1-4, Akçasazın Ağalari 1-2)
- Tez No: 570246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Yaşar Kemal'in dokuz romanı edebiyat coğrafyasının bakış açısıyla incelendi. Çalışmanın amacı yazarın ailesinin kökenlerinin, doğup büyüdüğü coğrafyanın ve hayatının farklı dönemlerinde bulunduğu coğrafyaların romanlarına olan etkisini ortaya koymaktır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler şunlardır: Birinci Bölüm Coğrafyanın Tanımı ve Coğrafya Edebiyat İlişkisi, İkinci Bölüm Yaşar Kemal'in Hayatı, Üçüncü Bölüm Yaşar Kemal'in Edebiyat Coğrafyası, Dördüncü Bölüm Roman İncelemeleri. Birinci bölümde coğrafyanın tanımı yapılarak edebiyat ve coğrafyanın etkileşimi anlatılarak ve çeşitli kaynaklardan yararlanılarak tezin teorik alt yapısı oluşturuldu. İkinci bölümde romanları incelenen Yaşar Kemal'in hayatı, ailesinin kökenleri ve edebî kişiliği incelendi. Üçüncü bölümde yazarın edebiyat coğrafyası, ailesinin savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı Van toprakları, yazarın doğup büyüdüğü Çukurova coğrafyası, hayatının çok uzun bir süresini geçirdiği İstanbul coğrafyası incelendi. Dördüncü bölümde ise yazarın önde gelen dokuz eseri olan İnce Memed I, II, III, IV, Bir Ada Hikâyesi: I. Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, II. Karıncanın Su İçtiği, III. Tanyeri Horozları ve Akçasazın Ağaları: I. Demirciler Çarşısı Cinayeti, II. Yusufçuk Yusuf romanları edebiyat coğrafyası kapsamında incelendi. Yapılan bütün incelemelerin sonunda yazarın ailesinin ve kendisinin yaşadığı coğrafyaların romanlarına etkisini gösteren ayrıntılı tespitlerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the nine novels of Yaşar Kemal were examined from the point of view of literature geography. The aim of the study is to reveal the effects of the origins of the author's family, the geography of which he grew up and the geographies where he lived in different periods of his life. The thesis consists of four chapters. These sections are as follows: 1. Definition of Georaphy and Geography Literature Relationship, 2. Yaşar Kemal's Life, 3. Yaşar Kemal's Geography, 4. Novel Studies. In the first chapter, the theoretical background of the thesis was formed by using the sources of geography, the interaction of literature and geography from various sources. In the second chapter, the life of Yaşar Kemal, his family's roots and his literary personality were examined. In the third chapter, the author's literary geography, the Van lands where the author's family had to emigrate due to war, the geography of Çukurova where the author was born and the geography of İstanbul, where his life spent a very long time was examined. In the fourth section, the author's nine leading works are İnce Memed 1, 2, 3, 4, Bir Ada Hikâyesi: 1. Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, 2. Karıncanın Su İçtiği, 3. Tanyeri Horozları and Akçasazın Ağaları: 1. Demirciler Çarşısı Cinayeti, 2. Yusufçuk Yusuf novels reviewed. At the end of all investigations, the author's family lived in the geography of the geography of the author and his own detailed verifications showing the effects of the georaphies were made.