Getting tuned: Stimmung, finitude and ecstatic experience
Uyumlanma: Stimmung, sonluluk ve dışarıdalık tecrübesi
  1. Tez No: 570258
  2. Yazar: SAMET YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER B. ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, temelde Varlık ve Zaman olmak üzere Heidegger'in Fundamental Concepts of Metaphysics ve Contributions to Philosophy eserlerinde Stimmung“nosyonunun”zamansal ve mekansal içerimlerinin izini sürmektedir. Bu açıdan Stimmung, zamansal ve mekansal anlamda dışarıda olma, yerinden edilme ve“anlam”yitimi tecrübesinin meydana geliş hissi olarak değerlendirilmektedir. Stimmung bu çalışmada dünyada/n olma anlamında mekan; tempo kazanma, uyumlanma ve ritme girme anlamında zaman tecrübesinin dile getirildiği temel“kavram”olarak ele alınacaktır. Hususen Stimmung, varlık/var olma hissinin doğduğu yer olarak okunmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to trace temporal and spatial implication of the“notion”of Stimmung mainly in Being and Time, Fundamental Concepts of Metaphysics and Contributions to Philosophy. Accordingly, Stimmung is evaluated as the temporal and spatial occurrence of the ecstatic experience, displacedness, and loss of“sense/meaning”. In this study, Stimmung is treated as the key concept through which the articulation of space in the sense of being-in-the-world, and time in the sense of attunement and gaining tempo is displayed. Specifically, Stimmung will be handled as the originary unfolding space of sense.