Konaklama öğretmenlerinin özel eğitim alanı ile ilgili yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi ve kat hizmetleri eğitim modülü önerisi
Identification of difficulties about special education of accommodation teachers and proposal of housekeeping training modul
- Tez No: 570257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye genelinde özel eğitim meslek okullarında Konaklama Hizmetleri alanında mesleki eğitim veren öğretmenlerin özel eğitim alanı ile ilgili yaşadıkları güçlükleri belirlemeye yönelik sorun tespiti yapmak ve yeni bir eğitim modülü önerisi sunmaktır. Türkiye genelinde 2017-2018 eğitim öğretim döneminde hafif düzeyde zihinsel engelli öğrencilere Konaklama Hizmetleri alanında mesleki eğitim veren 48 okul olduğu tespit edilmiştir. Bu okullarda görev yapan 48 Konaklama Hizmetleri Öğretmeni araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmaya 27 öğretmen katılmıştır. Lisans programlarının eğitim bilimleri derslerinde öğretilen tekniklerin neredeyse tamamı normal bireyleri eğitmeye yöneliktir. Fakat zihinsel engelli bireylerin öğrenme teknikleri, durumları ve özellikleri ile değerlendirme yöntemleri farklıdır. Araştırma sonuçlarında mezun olunan fakültelerin eğitim bilimleri derslerinde özel eğitim alanına yeterli pay ayrılmadığı sonucuna varılmış; özel eğitim meslek okullarında çalışan öğretmenlerin özel eğitim alanında hangi konularda güçlük yaşadıkları tespit edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. İçerik analizi yönteminden faydalanılmış, konaklama öğretmenleri için 14 açık uçlu sorudan oluşan tam yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Tüm katılımcılar özel eğitim alanında farklı konularda güçlükler yaşadıklarını belirtmişlerdir. Belirlenen sorunların çözümlerine yönelik konaklama öğretmenlerinin zihinsel engelli bireylere beceri öğretimi süresince kullanabileceği Yanlışsız Öğretim Teknikleri ile hazırlanmış Kat Hizmetleri eğitimi örnek beceri eğitimi modül önerisi tasarlanmıştır. Literatürde özel eğitim meslek okullarında meslek öğretmenlerinin yaşadıkları zorlukları belirleyen bir çalışmaya rastlanmadığı gibi zihinsel engellilere yönelik beceri öğretiminde kullanılan öğretim teknikleri ile hazırlanmış bir modüle de rastlanmamıştır. Bu kapsamda çalışmanın Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı olarak hem literatüre hem de pratiğe katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has aim both identify problem and submit new education pattern proposal. The study aim of identify problem determine difficulties in field of special education that Tourism vocational teachers who train vet in the field of Tourism Services throughtout Turkey in special education vocational school. . In country-wide, in 2017-2018 academic year, 48 schools that provide training for students with mild learning difficulties in department of Housekeeping.. The research population consists of 48 Accommodation and Travel Teachers who work for this schools. 27 teachers joined the research. All of teachers who graduated from universities of training departmants get training for only normal healthy students. But students with learning difficulties are different from healthy ones in the matter of characteristics, situations and learning methods. According results of the research, teachers have not gotten training about special education for learning period in university. Methods of qualitative research and content analysis have been used in this research. Interview form has been designed consisting of 14 open ended questions for Tourism Teachers. According to result of study, all of teachers state that lived about special education in the different subjects. New education pattern proposal was designed that end of the the aim of identify problem. Housekeeping Training Teachers Book Proposal that designed for Errorless Teaching Methods for mentally handicapped for vocational skills has been reported. In literature any research has been found out whether about identify the difficulties for vocational teachers who works in special edcation training school special education or module book that designed for instructional technology that used occupational training skills for mentally handicapped not. In this context, study will contribute to both literature and practic work.