Madenlerde kullanılan sığınma odalarının 1/10 ölçekli prototipinin modeli üzerinde fiziki koşulların ölçülmesi
Measurement of physical conditions on the model of 1/10 scale prototype of refuge chamber used in mines
  1. Tez No: 570317
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Madencilik sektöründe kullanılan ve olası bir iş kazası veya acil durumlarda can kaybını ortadan kaldırmayı hedefleyen sığınma odası sistemleri araştırılmış olunup, 1/10 ölçekli sığınma odası sistemi tasarımı ve modelleme işlemi yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada, Catia V5 tasarım programı ve Ardunio yazılım programı kullanılmıştır. Tasarımda yer alan sığınma odası sisteminin tüm parçaları 3D yazıcılar tarafından üretilmiş ve sırasıyla parçaların montajlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak yeraltı madenlerinde yaşanabilecek iş kazası ya da herhangi bir acil durum (patlama, göçük, yangın vb.) sonrasında çalışanların hayati fonksiyonlarını yerine getirebilecek ve güvenli bölge sağlayabilecek sığınma odası sistemi için 1/10 ölçeklendirme yapılarak somut bir prototip elde edilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasının, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine aynı zamanda da sığınma odası sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve öneminin vurgulanmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Refuge chamber systems used in mines aimed to eliminate the loss of life in case of a possible work accident or emergency were investigated and a small-scale refuge chamber prototype modeling process was carried out. In this study, Catia V5 design program and Ardunio software programs are used. Parts of the designed refuge chamber system have been produced by 3D printers and prototyping has been done. As a result, a concrete model was obtained by scaling 1/10 for the refuge chamber system, which would provide the workers with the vital functions and to provide a safe area as a result of a work accident in the underground mines. Results of occupational health and safety will shed light on the development of culture in Turkey is considered.