Türkiye'de uygulanan prim sisteminin analizi,üretici açısından değerlendirilmesi (Osmaniye/Kadirli ilçesi örneği)
Tokat Gaziosmanpaşa University institute of science department of agricultural economics
- Tez No: 570316
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİSTAN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de uygulanan tarımsal desteklemelerin durumu incelenmiş ve üretici bazında bir analiz yapılmıştır. Bu çalışmada Osmaniye Kadirli ilçesine bağlı 8 köyden değişik yaş, eğitim, üretim alanı ve ürün deseni farklı 202 üreticiyle yüz yüze görüşülerek anketler yapılmıştır. Bu araştırmada 1987-2010 döneminde tarımsal desteklemeler kapsamında prim sistemi uygulamasının pamuk, ayçiçeği, soya ve mısır ürünleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bunun için çalışmada her bir üründe ayrı ayrı Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre Türkiye'de ayçiçeği, soya, mısır ve pamuk destekleme prim ödemelerinin ayçiçeği, soya, mısır ve pamuk piyasa fiyatlarında önemli ölçüde etkili olduğu söylenebilir. Araştırmada üreticilerden elde edilen sözlü ve yazılı veriler neticesinde üreticilerin tarımsal desteklere bakış açısının genel anlamda olumsuz olduğu sonucu çıkarılabilir. Arazilerin mülkiyet sorununun ve miras yoluyla paylaşımının önüne geçilmesi tarımsal desteklemelerden yararlanılması noktasında çözülmesi gereken önemli bir husus olduğu göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inthiscase in support of Turkey's agricultural research and producers were investigated on thebasis of an analysis. The surveys were conducted face to face with 202 centers of different age, education, production area and product design from 8 villages in Osmaniye Kadirli district. In this research, the first system application in agricultural subsidies in theperiod of 1987-2010 wasstudied on cotton, sunflower, soy and cornproducts. Forthis, a Grangercausality test wasappliedto a productseparately. Accordingto test results in Turkey, sunflower, soybean, corn and cotton support Premium payments of sunflower, soybean, cornandcotton market pricing is important. As a result of the oral and written result sobtained from there search, it was first hand toclarify the clarification. If there is a need to cross where theland is located and where it is shared by inherit ance, there is a leading one to be solved at thepoint of benefiting from agricultural subsidies.