Çoklu-yük otomatik rehberli araçlar için dinamik yönlendirme kurallarının geliştirilmesi ve analizi
Development and analysis of dynamic dispatching rules for multiple-load automated guided vehicles
  1. Tez No: 570325
  2. Yazar: MELEK IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üretim sistemleri, hammaddeleri belirli bir iş planı ile ürüne dönüştürme sürecidir. Genelde, bu sistemler dinamik olarak talepleri karşılayacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu sebeple, sistemi etkileyen makine ve taşıma araçlarının çizelgelenmesinde zorluk yaşanmaktadır. Bu çalışmada, dinamik üretim ortamında çalışan Çoklu Yük Otomatik Rehberli Araçların (MAGV) eşzamanlı çizelgelenmesi çalışılmıştır. MAGV'ler için görev belirleme, bırakma, alma ve yük seçim problemleri mevcutta karşılaşılan problemlerdir ve bu çizelgeleme problemlerini çözmek için yeni kurallar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, literatürde yer alan yaklaşımlar ve yeni önerilen kurallar ile birlikte bu kuralların farklı MAGV sayısı ve kapasite koşulları altında performansı incelenmiştir. Görev belirleme, yük bırakma ve yük seçim problemleri olmak üzere üç problem için yeni kurallar geliştirilmiş ve önceki çalışmalardaki kurallar ile önerilen kurallar karşılaştırılmıştır. Önerilen kurallar, çevrim süresi için MAGV sayısı ve kapasite değerine gore ortalama %10 oranında iyileşme sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Production systems are the process of converting raw materials into products with a certain task plan. In general, these systems are not designed to meet demands dynamically. Therefore, it is difficult to schedule machines and material handling systems that affect the system. In this study, simultaneous scheduling of Multiple-Load Automated Guided Vehicles (MAGV) and machines working in a dynamic production environment has been studied. For MAGVs, task determination, delivery, pickup, and load selection problems are currently encountered, and new rules have been developed to solve these problems. In this study, the performance of the rules from the literature and the proposed rules under different MAGV numbers and capacity conditions are investigated. New rules have been developed for three problems, which are task determination, load delivery and load selection problems, and rules from previous studies have been compared with the proposed rules. It is found that the proposed rules improve on 10% average the makespan according to different MAGV number and capacity values.