Şiraz üzüm çeşidinde yaprak alma ve salkım seyreltme uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of applications of leaf removal and cluster thinning on yield and quality of Syrah
- Tez No: 570339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada Şiraz üzüm çeşidinde yaprak alma ve salkım seyreltme uygulamalarının verime, kaliteye ve tane bileşimine olan etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Seyreltme kontrol ve ben düşme döneminde 20 salkım/asma düzeyinde seyreltme yapılmasını kapsamaktadır. Yaprak alma uygulamalarını ise kontrol ve ince koruk döneminde salkım bölgesindeki dipten itibaren ilk 6 boğumdan tüm yaprakların ve koltukların alınması oluşturmaktadır. Deneme bölünmüş parsellerde, tesadüf blokları deneme desenine göre planlanmıştır. Yaprak alma ile yaş üzüm verimi, salkım özellikleri, olgunluk ve fenolik maddeler etkilenmemiştir. Tane özelliklerinden sadece kroma ve 'a' renk değeri etkilenmiştir. Kırmızılık artarken, renk doygunluğu azalmıştır. Salkım seyreltme ise yaş üzüm verimini ve salkım sayısını azaltırken, salkım ağırlığını ve salkım boyunu artırmıştır. Salkım seyreltme, salkım eni ve salkım sıklığı, 100 tane ağırlığı, tane eni, tane boyu, meyve kabuğu rengi L, a, kroma ve hue açı değerlerini etkilemezken, meyve kabuğu rengi b değerini 0'a yaklaştırarak, mavi rengi azaltmıştır. Salkım seyreltme ile aritmetik olarak % SÇKM ve olgunluk indisi artarken, % asitlik azalmıştır. Salkım seyreltme ile toplam fenoller ve antioksidant içerikleri değişmez iken, toplam flavonoidler azalmıştır. Salkım seyreltme ile budama artığı ağırlığı etkilenmez iken Ravaz indeksi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed the determination of the effects of leaf removal and cluster thinning on yield, quality and berry composition of Syrah grapes (vitis vinifera L.). Thinning was applied as control and 20 cluster/vine at verasion term. Leaf removal was conducted as control and leaf removal at early berry growing stage. The leaf removal was applied to removing of first six leaves and lateral shoots from basal. The experiment was planned as completely randomized block design in split plot. Leaf removal did not affect fresh grape yield, cluster characters, maturity and phenolic items and berry characters except croma and 'a' color value. While redness increased, color viability decreased. While cluster thinning decreased the fresh yield and cluster number, increased the cluster weight and cluster length. In addition that, while cluster thinning did not affect on cluster width, cluster compactness, 100 berry weight, berry width, berry length, berry skin color L, a, croma and hue degree, it approached the 'b' value to '0' and blue color decreased. Cluster thinning also caused the increasing % total soluble solids, maturity index, and the decreasing % acidity as arithmetically. Cluster thinning did not affect total phenols and antioxidant contents, but total flavonoids decreased. In addition that, Cluster thinning decreased the Ravaz index, did not affect the pruning wood weight.