Salkım ve tane seyreltme ile yaprak alma zamanının bazı şaraplık üzümlerin verim ve kaliteleri üzerine etkileri
The effects of cluster and berry thinning with leaf removal time on yield and quality of some wine grapes
  1. Tez No: 927865
  2. Yazar: FATİH ILGAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağ Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu araştırmada Şiraz ve Sauvignon Blanc şaraplık üzüm çeşitlerinde çiçeklenme öncesi ve tane tutumunda tane seyreltme ve yaprak alma ile ben düşmede salkım seyreltmenin verim ve kalite üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma bölünmüş parsellerde tesadüf blokları deneme deseninde planlanmıştır. Ana parselleri farklı zamanlarda yaprak alma (YA); alt parselleri ise seyreltme uygulamaları (SU) oluşturmuştur. SU, salkım seyreltme (SS), çiçeklenmeden önce tane seyreltme (ÇÖTS) ve tane tutumunda tane seyreltme (TTTS) uygulamalarından meydana gelmiştir. YA, kontrol, çiçeklenmeden önce (ÇÖYA) ve tane tutumunda (TTYA) gerçekleştirilmiştir. Şiraz çeşidinde salkım bölgesinden dipten itibaren ilk 5 boğumdaki tüm yapraklar ve koltuklar alınmıştır. Sauvignon Blanc çeşidinde ise güneş yanmalarından korumak amacı ile batıdan daha az sayıda koltuk ve yaprak alınmıştır. Salkım seyreltme Şiraz ve Sauvignon Blanc çeşitlerinde sırası ile 20-30 salkım/asma bırakılacak şekilde uygulanmıştır. Tane seyreltme uygulamaları ise 1/3 oranında salkım uçları veya çiltimler alınarak uygulanmıştır. Hasat zamanında alınan salkım ve tane örneklerinde fiziksel ve biyokimyasal analizler yapılmıştır. Bulgular: Sauvignon Blanc üzüm çeşidinde yıllar arasında verim farklılıkları oluşmuştur. Verimin yüksek olduğu yılda yaş üzüm veriminde azalma, SS ile %15,2 olmuştur. ÇÖTS ile TTTS'inde ise sırası ile %16,7 ve %9,7 olarak bulunmuştur. ÇÖYA ve TTYA ile verimde azalma sırası ile %7,5 ve %5,4 oranları ile daha az olmuştur. SU ve YA ile SÇKM artış gösterirken, % asitlik, budama ağırlığı, göz verimliliği, toplam fenolik maddeler ve toplam flovanoidler değişmemiştir. Şiraz üzüm çeşidinde yaş üzüm verimi, SS ile %24,0 azalırken, bu azalış ÇÖTS ve TTTS'inde sırası ile %6,5 ve %9,4 oranlarında gerçekleşmiştir. ÇÖYA ve TTYA ile sırasıyla verimdeki azalış %11,1 ve %8,2 olmuştur. SÇKM değeri üzerine SS etkili olurken, YA farklılık oluşturmamıştır. SU ve YA ile % asitlik değerleri, budama ağırlığı, göz verimliliği, antioksidant kapasitesi, toplam fenolik maddeler ve toplam flovanoidler etkilenmemiştir. Sonuç: Sauvignon Blanc çeşidinde SS'ye alternatif olarak, verimi daha az düşürmesi ve SS ile kıyaslandığında SÇKM de ve renklenmede farklılık yaratmadığı için TTTS önerilebilir. Bunlara ek olarak SS'ye göre verimi daha az düşürmesi, SÇKM'de farklılık göstermemesi ve göz verimliliğinde önemli bir azalma olmadığı için ÇÖYA ve TTYA önerilebilir. Şiraz çeşidinde SS'ye alternatif olarak verimi daha az düşürmesi ve SS'ye göre SÇKM de farklılık yaratmadığı ve salkım sıklığını etkilemediği için TTTS önerilebilir. YA ile, SS'ye göre verim daha az düşmesine rağmen, SÇKM daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine of the effects of leaf removal and berry thinning at pre-flowering and fruit set times with cluster thinning at verasion on yield and quality of Syrah (Vitis vinifera L.) and Sauvignon Blanc (Vitis vinifera L.) wine grapes. Material and Methods: The experiment was planned as completely randomized block design in split plots with three replications. While main plots formed leaf removals (LR), subplots occurred thinning applications (TA). TA were consisted of berry thinning (BT) at pre-flowering (PFBT) and fruit set (FSBT) and cluster thinning (CT) at verasion. Leaf removal levels were control (CONT), preflowering leaf removal (PFLR) and fruit set leaf removal (FSLR). From basal to fifth node, all leaves and second shoots were removed in Syrah. From basal to fifth node, less leaves and shoots were taken from west side of vines in order to protect excessive sunlight in Sauvignon Blanc. CT were applied respectively as 20 and 30 clusters/vine for Syrah and Sauvignon. BT applied at 1/3 ratios with cutting of cluster tipping or cluster wings in pre-flowering and fruit set. In harvest, berry and cluster samples were taken and made physical and biochemical analysis. Results: In Sauvignon Blanc, yield differences between years occurred. In high yield year, CT decreased yield as 15.2%. PFBT and FSBT decreased yield respectively as 16.7% and 9.7%. PFLR and FSLR resulted in less yield decreases respectively as 7.5% and 5.4%. While TA and LR increased total soluble solids (TSS), they did not change acidity, pruning weight, bud fertility, total phenolics and total phlovanoids. In Syrah, CT decreased yield as 24.0%. PFBT and FSBT decreased yield respectively as 6.5% and 9.4%. PFLR and FSLR caused yield decreases respectively as 11.1% and 8.2%. While CT increased TSS, LR did not affect TSS. Neither TA nor LR made difference on acidity, pruning weight, bud fertility, antioxidant capacity, total phenolics and total phlovanoids. Conclusion: For Sauvignon Blanc, FSBT is suggested when compared CT because FSBT caused less yield decreasing and not changing of TSS and berry skin color. In addition, PFLR an FSLR also suggested in order to less yield decreases and not changing of TSS and bud fertility when compared with CT. For Syrah, when compared with CT, FSBT is suggested as alternative because of less yield decreasing and not making differences on TSS and cluster compactness. In a similar way, when compared with CT, although LR resulted in less yield decreases, LR did not increased TSS