Yemleme sıklığının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularında GH-I, IGF-I, ve IGF-II genlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi
The feed of the feedback rainbow (Oncorhynchus mykiss) mRNA expression of GH-I, IGF-I, and IGF-II genes in puppies the effect on levels
- Tez No: 570341
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvansal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Gökkuşağı alabalığı fingerlinglerinde yemleme sıklığının GH-I, IGF-I ve IGF-II genlerinin mRNA seviyeleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Gökkuşağı alabalıkları farklı gruplara bölünerek iki, üç, dört ve beş kez yemleme uygulanmıştır. İki kez yemleme yapılan grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. 120 gün uygulamadan sonra karaciğer ve kas dokuları alınarak örnekler analiz edilmiştir.Hem kas hem de karaciğer dokusunda en yüksek GH-I mRNA seviyesi günlük yemleme sıklığı 4 olan grupta tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, it was researched the effect of feeding frequency of rainbow trout fingerlings on mRNA levels of GH-I, IGF-I, and IGF-II genes. For this purpose, the rainbow trouts aparted to different groups and they were feeded 2, 3, and, 5 times. The group which is feeded two times is stated the control group. After 120 days practice, their liver and muscle examples were taken and analysed. It was detected the highest GH-ı mRNA level of both muscle and liver tissue were found in the group which is 4 times were feeded.