Günün belli zamanlarında yükseltilen su sıcaklığının ve büyüme ajanının alabalık (Oncorhynchus mykiss) yavrularının büyüme ve et özelliklerine etkileri
Effects of the different water temperatures and various levels of growth agent on the growth features and meat composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) fingerlings
- Tez No: 97726
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. MAHMUT KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, yeme alıştırılan yavru Gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) günün belli periyotlarında oluşturulan sıcaklık farkları ile büyüme ajanlarından Recombinant Human Somatotropin'inin çeşitli seviyelerinin büyüme özellikleri ve et bileşenleri üzerine etkileri incelenmiştir. Toplam 230 gün (1 14 büyüme ajanı ile yemleme günü) devam eden 2x4x2 faktöriyel düzenleme tam şansa bağlı plana göre yürütülen araştırmadan aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: 1. Başlangıç ağırlıkları 0.23+0.04 g olan yavruların, deneme sonu ağırlıktan muameleler arasında farklılık göstermiştir. En yüksek değer 17.51±0.56 g ile günlük farklı sıcaklıklarda 27.4 ug/g seviyeli büyüme ajanı katkılı yemle beslenenlerde, en düşük değerler ise, 7.05±0.06 g'la kontrol grubunda ve 8.35±0.19 g'la olarak normal su sıcaklıklarında 82.2 ug/g seviyeli yemle beslenenlerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the different water temperatures and various levels of Recombinant Human Somatotropin Hormone on the growth features and meat composition of rainbow trout {Oncorhynchns mykiss) fingerlings were investigated. The following results from the study lasted totally 230 days (114 days feeding with growth agent) and carried out according to completely randomised factorial experimental design (2x4x2) were obtained; 1. Final weights offish with the initial weights of 0.23+0.04 g showed significant differences. The highest value was 17.51±0.56 g from different temperatures of fed with 27.4 ug/g growth agents while the lowest values were 7.05+0.06 g from control diet fingerlings and 8.35+0.19 g normal water temperatures of the feed with 82.2 ug/g growth agents.