Sucuk üretiminde aloe vera kullanımının ürünün fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri
Effects of aloe vera usage on physicochemical and microbiological properties of sausage
- Tez No: 570342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BAŞYİĞİT KILIÇ, PROF. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Aloe vera (AV)'nın Stapylococcus aureus 25923, S. aureus 43300, Listeria monocytogenes 472, L. monocytogenes 02028, Escherichia coli O157:H7 ATTC 35150, Salmonella spp. 14028, Salmonella spp. 700408 ve Pseudomonas fluorescens 13525 üzerinde antimikrobiyal aktivitesinin belirlenmesi için dört farklı ekstraksiyon yöntemi ile incelenen 6 farklı konsantrasyonun hepsinde AV'nin en yüksek inhibisyonu L. monocytogenes 472 suşunda gösterdiği tespit edilmiştir. Sucuk üretiminde 8 deneme grubu ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the activity of antimicrobial effect od AV on Stapylococcus aureus 25923 and 3300, Listeria monocyctogenes 472 and 02028, Echerichia coli O157:H7 ATTC 35150, Salmonella spp. 14028 and 700408, Pseudomonas flouroscens 13525 was investigated and the highest inhibition was determined in L. monocyctogenes 472 strain in all 6 different concentrations of four different AV extracts obtained by four different extraction methods. In the sausage production, 8 experiment groups were prepared.