Gebelik döneminde genital hijyen davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of genital hygiene behaviors and influencing factors in pregnancy period
- Tez No: 570378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gebelik Döneminde Genital Hijyen Davranışları ve Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi Bu çalışma gebelik döneminde genital hijyen davranışları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, 21 Temmuz 2017- 21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kesitsel tipte yapılan araştırmada örneklemi çalışmaya katılmaya gönüllü 250 gebe ve 250 lohusa oluşturmuştur. Veriler, etik kurul ve kurum onayı alındıktan sonra, araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik veriler, adet özellikleri ve genital hijyen davranışlarını etkileyen faktörlere ilişkin bilgileri içeren 21 soruluk anket formu ve Karahan (2017) tarafından geliştirilen "Genital Hijyen Davranışları Ölçeği(GHDÖ)'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında, kikare, ANOVA ve bağımsız örneklem t testi, kruskal wallis ve mann whitney u testi kullanılarak yapılmıştır. Sayısal değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmada gebelerin yaş ortalaması 30,8±6,91, gebelik sayısı ortalaması 3,61±1,95 ve gestasyonel hafta ortalaması 38,36±1,44'dir. Araştırmada ''Genital Hijyen Davranışları Ölçeği''nden alınan puanlar incelendiğinde genel hijyen davranışları alt boyutu toplam puanı 43,9±5,8 , menstrüel hijyen alt boyutu toplam puanı 23,5±3,1 , anormal bulgu farkındalığı alt boyutu toplam puanı 10,3±1,5 ve ölçek toplam puanı 77,6±7,5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of Genital Hygiene Behaviors and Influencing Factors in Pregnancy Period This study has been done in Maternity and Children's Hospital of Adiyaman University Training and Research Hospital between the dates July 21, 2017 to July 21, 2018, with the purpose of determining genital hygiene behaviours and influencing factors in pregnancy period. In this descriptive cross sectional study, 250 pregnant women and 250 puerperas that are volunteer to join the study have created the sample of thesis. After the approvals of ethics committee and the institution have been received, the data has been collected using a questionnaire form with 21 questions about socio-demographic data generated by the researcher, menstruation features and the factors influencing genital hygiene behaviours, and“Genital Hygiene Behaviours Scale(GHBS)”generated by Karahan (2017). Data analysis has been done using chitest, ANOVA and unpaired t test, kruskal-wallis test and mann-whitney u test in computer environment. The relation among numeric variables is examined through pearson correlation analysis. In this research, age average of pregnant women is 30,8+6,91, average number of gestation is 3,61+1,95 and gestational week average is 38,36+1,44. In this research, when the scores obtained from the Genital Hygiene Behaviors Scale are examined, total score of general hygiene behaviors subscale is 43.9 + 5.8, total score of menstrual hygiene subscale is 23.5 + 3.1, total score of abnormal symptom awareness subscale is 10.3 + 1, 5, and total score of the scale is determined as 77.6 + 7.5.