Model süt işletmesinde kontaminasyon kaynağının belirlenmesi amacı ile yüksek çözünürlüklü erime (HRM) analizinin kullanımı
Determination of contamination sources in model dairy plant by high resolution melting (HRM)
- Tez No: 570381
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ürün ve işletmelerde kontaminasyon kaynağının belirlenmesi gıda güvenliği açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla, çalışmada piyasa ve işletme kaynaklı E. coli izolasyonunda bulunularak klasik ve moleküler yöntemlerle kontaminasyon kaynağı belirlenmeye çalışılmıştır. Denemede 22 piyasa örneğinden 77 koliform izolatı elde edilmiş olup, 38'i (%49) E. coli olarak belirlenmiştir. Süt işletmesinden elde edilen 25 numunede ise 45 izolattan 21'i (%47) E. coli suşu olarak tespit edilmiştir. İlgili izolatların benzerlikleri öncelikle morfolojik, kültürel ve IMViC sonuçları dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. E. coli olduğu tespit edilen suşlarda spesifik HRM sıcaklığı belirlenmesi ve ScreenClust programı ile Principal Component Analysis (PCA) yapılmıştır. Deney sonucunda elde edilen E. coli izolatları için geleneksel metotlarla iki, spesifik HRM sıcaklığı belirlenmesi ile beş ve PCA ile sekiz farklı izolat gruplandırması yapılabilmiştir. İşletme numunelerine uygulanan PCA sonucunda elde edilen dört farklı grup içerisinde de çiğ süt kaynaklı izolatların varlığı, işletmede hammaddenin önemli bir kontaminasyon kaynağı olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak HRM analizinin kontaminasyon kaynağının belirlenmesinde kullanılabileceği ortaya koyulmuş olup optimizasyon çalışmalarıyla sensitivite ve spesifitenin artırılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining the sources of any type of-contamination in products and factories is an important for food safety. Here, it was aimed to determine the sources of microbial contamination classical and molecular methods by isolating Escherichia coli in various food products collected from the market and factory. For this purpose, 77 coliform isolates were obtained from 22 market samples and 38 of them were identified as E. coli. In 25 samples collected from a dairy factory, 45 isolates were obtained and 21 of which were identified as E. coli strains. The similarities of the isolates were primarily determined by considering morphological, cultural and IMVIC results. Specific HRM temperatures were determined in E. coli strains and Principal Component Analysis (PCA) was performed with ScreenClust program. E. coli strains isolated from market samples were divided into two groups by conventional methods, five by specific HRM temperatures and eight by PCA. In the factory samples, the presence of raw milk isolates in the four different groups obtained by PCA results shows that the raw material is an important source of contamination. As a result, it has been shown that HRM analysis can be used to determine the source of contamination and it has been determined that sensitivity and specificity of the method can be increased by optimization studies.