Menopoz dönemindeki kadınların yaşam doyumlarının menopozal yakınmalara etkisi
The relationship of life satisfaction of women during menopause to menopausal complaints
- Tez No: 570382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, menopoz dönemindeki kadınların yaşam doyumlarının menopozal yakınmalara etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma, 01 Eylül 2018-31 Ocak 2019 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kastamonu'da yaşayan, menopoza girmiş, okuma ve anlama güçlüğü ve zihinsel engeli olmayan, araştırmaya katılmaya gönüllü180 kadın oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatüre dayanılarak oluşturulmuş veri toplama formu, Görsel Analog Ölçeği-VAS (Visual Analogue Scale), Menopozal Yakınma Ölçeği, Yaşamın Anlamı Anketi (SWLS) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler yüzdelik dağılımları, aritmetik ortalama, kikare, ve Student t testi, Kruskal Walls H testi, Mann Withney U testive tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Araştırmaya örneklem grubunun yaş ortalamasının 55,77±5,37 olduğu, çoğunluğunun ilkokul ve ortaokul mezunu olduğu, %87,2'sinin evli olduğu, %91,7'sinin herhangi bir işte çalışmadığı, %67,8'inin şehir merkezinde yaşadığı belirlenmiştir. Kadınların %82,2'si doğal menopoz, %27,8 'si cerrahi menopozdur. Kadınların menopozu geçirme zorluğu puan ortalaması 5,56±1,93 olarak bulunmuştur. Kadınlarda en fazla görülen yakınmaların somatik yakınmalar alt boyutunda sıcak basması (%86,7), soğuk terleme (%76,7) eklem ağrıları (73,9) ense ve baş ağrıları (%62,2), psikosomatik yakınmalar alt boyutunda yorgunluk (%92,2), kalp çarpıntısı (%52,8), baş dönmesi (%49,9), psikolojik yakınmalar alt boyutunda huzursuzluk ve sinirlilik (%90,0), unutkanlık (%88,8), hüzün ve çökkünlük hali (%86,1), uyku bozukluğu (%83,3) olduğu belirlenmiştir. Kadınların yaşam doyumu ölçeği puan ortalamasının 18,57±5,55 olduğu ve yaşam doyumu azaldıkça yakınmaların daha şiddetli görüldüğü belirlenmiştir (somatik yakınma için, r=-0,203; p=0,006
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between menopause complaints and life satisfaction. The descriptive and cross-sectional study was conducted in a state hospital between 01 September 2018-31 January 2019. The sample of the study consisted of 180 women who have menopause living in Kastamonu who do not have reading difficulties, surveyor and mental disabilities. Data collection form which was formed by the researchers based on literature, Visual Analog Scale-VAS (Visual Analogue Scale), Menopausal Complaints Scale, Attitudes Towards Menopause Scale, Life Meaning Questionnaire (SWLS) were used as data collection tools. The data obtained from the study were analyzed with percentage distributions, arithmetic mean, chi-square and Student's t test, Kruskal Walls H test, Mann Withney U testand one-way variance analysis. Themeanage of the samplewas 55,77 ± 5,37, primary and secondary school graduates, %87,2 were married, %91,7 did not work in a city center, %67,8 lived in the city center. It has beenidentified. %82,2 of women are natural menopause and%27,8 are surgical menopause. Mean score of menopause difficulty was 5,56±1,93. The most commonviewers in women were hot flashes in the somatic subscale (%86,7), colds weating (%76,7), jointpain (%73,9), nape and headache (%62,2), and fatigue in the psychosomatic subscale (%92), heart palpitations (%52,8), dizziness (%49,9), restlessnessandirritability in the psychological sub-dimension (%90,0), forget fulness (%88,8), sadness and depression (%86) at the time of sleep disturbance (%83,3). As the means core of life satisfaction score of the women was 18,57±5,55 and complaints were more severe as life satisfaction decreased (forsomaticcomplaints, r =-0,203; p =0,006