Android uygulama ile doğru akım (DA) motorunhız kontrolünün gerçekleştirilmesi
Realizing the speed control of the DC current motorwith android application
  1. Tez No: 570383
  2. Yazar: İDRİS KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda iletişim teknolojisinin gelişmesiyle birlikte makinelerin uzaktan kontrolü üzerine yapılan çalışmalarda önemli bir artış olmuştur. Bu gelişmeler ışığında gerek ev uygulamalarında gerekse sanayide elektrik makinelerinin uzaktan ve kablosuz kontrolü önemli bir çalışma konusu haline gelmiştir. Akıllı ev uygulamalarının yanı sıra endüstride kullanılan birçok otomaysan sisteminde elektrik makineleri kullanılmaktadır. Elektrik makinelerinin düşük maliyetler ile yüksek verimlilikte hassas bir şekilde kontrol edilebilmeleri arzu edilen bir durumdur. Bu bağlamda yüksek verimlilik, hassas kontrol, hızlı tepki verme, ekonomik maliyet ve uzaktan kontrol parametrelerine sahip olmasından dolayı doğru akım (DA) motoru birçok uygulamada tercih edilen elektrik makinesidir. Android ve İOS gibi işletim sistemine sahip ve kullanımı yaygınlaşan telefon/tablet gibi birçok cihaz sahip oldukları bluetooth, WiFi veya GPRS özelliklerinden dolayı elektrik makinelerinin uzaktan kablosuz kontrolü için kullanılabilmektedir. Bu bağlamda DA motorunun Android işletim sistemine sahip bir cihaz ile uzaktan hız kontrolü ve hız izlemesi bu tez çalışmasının temel konusunu teşkil etmektedir. Bu tez çalışmasında DA motorunun Android işletim sistemine sahip bir cihaz ile uzaktan hız kontrolünün yansıra geliştirilen arayüz yazılımı ile motor hızının izlenmesi ve görüntülenmesi sağlanmıştır. Ayrıca DA motorun matematiksel modellemesi yapılarak transfer fonksiyonu elde edilmiştir. DA motorun hız kontrolünde PI (Oransal-İntegral) kontrol yöntemi kullanılmıştır. Modellemesi yapılan DA motorun hız kontrolünün benzetim çalışmaları tamamlandıktan sonra, deneysel çalışmaları yapılarak sonuçlar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of communication technology in recent years, there has been a significant increase in the studies on remote control of machines. In the light of these developments, remote and wireless control of electrical machines has become an important field of study both in home applications and industry. In addition to smart home applications, many systems used in the industry use electrical machines. It is desirable that electrical machines can be precisely controlled at low costs and at high efficiency. In this context, direct current (DC) motor is the preferred electrical machine in many applications due to its high efficiency, precise control, fast response, economic cost and remote-control parameters. Many devices such as phones / tablets which are based Android / IOS operating system can be used for remote wireless control of electrical machines due to their Bluetooth, WiFi or GPRS capabilities. In this context, remote speed control and speed monitoring of the DC motor with a device with Android operating system is the main subject of this thesis. In this thesis, it is provided to monitor and display the motor speed with the interface software developed in addition to the remote speed control of the DC motor with a device with Android operating system. In addition, transfer function was obtained by mathematical modeling of DC motor. PI (Proportional-Integral) control method is used for speed control of DC motor. After the simulation studies of the speed control of the modeled DC motor were completed, the experimental studies were carried out and the results were given.