Batı Anadolu bölgesi Hellenistik Dönem konut mimarisi
West Anatolia region Hellenistic Period residential architecture
  1. Tez No: 570390
  2. Yazar: ŞEYMA POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmış olduğumuz yüksek lisans tezimizde,“Batı Anadolu Bölgesi Hellenistik Dönem Konut Mimarisi”araştırılmış mimari plan açısından incelemiştir. Araştırmalarımızı ilk olarak, üç farklı bölümden oluşturduk. İlk olarak konutların oluşum aşamalarını ele aldık. İlerleyen aşamalarda ise ilk ızgara plan yapısından ve gelişen ızgara plan yapısından bahsettik. Daha sonra Hellenistik Dönemi inceledik ve yavaş yavaş konut mimarisine geçiş yapmaya başladık. Bu bölgede kurulmuş olan kentleri tek tek inceledik ve levhalarla araştırmamızı destekledik. Son olarak ise, bir kentin oluşumunda en önemli olguyu oluşturan malzeme yapılarını ele almış bulunmaktayız. Sonuç olarak, Batı Anadolu Bölgesini mimari açıdan oluşum aşamalarını gözlemlemiş bulunmaktayız. Bu çalışma insanların konut yapma aşamalarını yer seçiminden malzemeye kadar ne şekilde seçtiklerini gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
In our master's thesis,“Housing Hellenistic Period Housing Architecture in Western Anatolia Region”been has been investigated and examined in terms of architectural plan. First of all, we created our research in three different sections. First, we discussed the formation stages of the houses. In the following stages, we talked about the first grid plan structure and the developing grid plan structure. Then we studied the Hellenistic Period and gradually began to transition to residential architecture. We examined the cities established in this region one by one and supported our research with plates. Finally, we have dealt with the material structures that constitute the most important phenomenon in the formation of a city. As a result, we have observed the architectural stages of the Western Anatolia Region. This study reveals how people choose their housing stages from site selection to materials.