Ratlarda sisplatin ile oluşturulan deneysel ototoksisite modelinde melatoninin koruyucu etkisinin dpoae ve abr ile değerlendirilmesi
Dpoae and abr monitoring of cisplatin-induced ototoxicity in rats: Protecti̇ve effects of melatonin treatment
  1. Tez No: 570403
  2. Yazar: SİBEL ALİCURA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEMİHAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmamızda sisplatinin ototoksik etkisini belirlemek ve güçlü bir antioksidan olarak bilinen ve pineal glandın esas sekretuar ürünü olan melatonin kullanımı ile ototoksisitenin azaltılabilir ya da önlenebilir olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Yirmi beş adet Wistar albino rat randomize olarak iki gruba ayrıldı. Sisplatin grubuna 15mg/kg i.p. sisplatin uygulandı. Melatonin grubuna 10mg/kg meltonin uygulandı ve bu işlemden 30 dk sonra 15mg/kg sisplatin uygulandı. Ratların ilaç uygulaması öncesi ABR ve DPOAE kayıtları alındı. Sisplatin uygulamasından 72 saat sonra kontrol ABR ve DPOAE yapıldı. DPOAE otoakustik emisyonların analizi için kullanıldı. SNR'ları DPOAE yanıtları değerlendirilerek belirlendi. İşitme eşik değeri düşük stimülasyon ile üretilen görünür ve tekrarlanabilir ABR yanıtları olarak tanımlandı. Sisplatin grubunda tedavi öncesi ve sonrası I-IV interval değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi. Melatonin grubu sisplatin grubuyla karşılaştırıldığında, I-IV interval değişimleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi. İşitme eşik değer değişiklikleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark sağlandı. Başlangıç ve son kontrol SNR düzeylerinde sisplatin grubunda 2000 Hz, 3000 Hz ve 4000 Hz'te istatistiksel olarak anlamlı düşüş elde edildi. Melatonin grubu ile sisplatin grubu SNR düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı fark sağlandı. Çalışmamızda sisplatin kullanımında melatoninin işitme üzerine olan koruyucu etkileri gösterilmiştir. Melatonin ratlarda ototoksisiteyi önlemek için kullanılabilir. Ancak insanlarda toksik etkilerin azaltılması için ek tedavilerin kullanımı hala tartışmaya açıktır.
Özet (Çeviri)
This experimental study was undertaken to investigate the effects melatonin in preventing cisplatin-induced ototoxicity. Twenty-five adult male Wistar albino rats were randomly divided into two equal groups. Cisplatin group received i.p. 15mg/kg cisplatin. Melatonin group was administered melatonin. Melatonin group also received cisplatin after 30 min. Rats' pre-drug administration ABR and DPOAE records were taken. Control ABR and DPOAE measurements were made for all groups 72 h after cisplatin administration. Distortion Product Otoacoustic Emission (DPOAE) was used to analyze otoacustic emissions. Signal-to-noise (SNR) ratios were determined in evaluating DPOAE responses. Threshold of hearing was defined as a visible and reproducible ABR response produced at the lowest stimulation intensity. Statistically significant differences were obtained in pre- and post-treatment I–IV interval values of the cisplatin group . When the cisplatin group and melatonin groups were compared, statistically significant differences in I–IV interval variations were observed. A statistically significant difference was observed between the cisplatin group and melatonin group in hearing threshold value changes. A statistically significant decrease was observed between the initial and final control SNR levels within the cisplatin and melatonin group in the evaluations at 2000 Hz and 3000 Hz. At 4000 Hz. Statistically significant differences were observed between SNR levels when the melatonin group was compared with the cisplatin group. In rat model in which ototoxicity was generated with CP, efficacy of melatonin was evaluated. Melatonin can be used to prevent ototoxicity in rats. Use of additional treatments to decrease toxic effects in humans is still open to discussion.