Kastamonu turizm destinasyonun pazarlanması: Arap turizm pazarı örneği
Marketing of Kastamonu tourism destination area: Arab tourism market instance
  1. Tez No: 570402
  2. Yazar: HASRET POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Arap turizm pazarı son dönemlerde Dünya'da ve Türkiye'de hızla yükselişe geçmiştir. Türkiye'de birçok bölgenin Arap turizm pazarındaki payı oldukça fazladır. Arap turistlerin tercih ve taleplerini karşılayacak düzeyde olan Kastamonu destinasyon bölgesi ise, Arap turizm pazarından istediği ölçüde yararlanamamaktadır. Türkiye genelinde Arap turistlerin hareketleri incelendiğinde, Kastamonu, kültür ve inanç turizminin yanında, doğası, havası ve olanakları ile de Arap turistlerin dikkatini çekebilmektedir. Bu noktada bu çalışmanın amacı, Kastamonu destinasyonun Arap turizm pazarına girmesine yönelik pazarlama faaliyetlerini belirlemek ve uygulama noktasında öneriler geliştirmektir. Bölgesel olarak benzerlik gösterdiği üzere çalışmaya, Arap turistlere uzun yıllardır hizmet veren Doğu Karadeniz bölgesi örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada detaylı ve gerçek sonuçlara ulaşmak üzere nitel araştırma yöntemlerinden gözlem, görüşme ve belge incelenmesi teknikleri kullanılmıştır. Yapılan belge incelemelerinde Türkiye genelinde Arap turist hareketleri ve Arap turizm olanakları öğrenilmiştir. Gözlem ve görüşme tekniği ile, Doğu Karadeniz bölgesinde gerçekleşen faaliyetlerin Kastamonu destinasyon alanına uyarlana bilirliği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Kastamonu destinasyon bölgesi, doğru strateji ve planlama ile Arap turizm pazarından fazlaca payını alabilecektir
Özet (Çeviri)
Arab tourism market is rapidly rising in recent history in the world and Turkey.Arab tourism market share in many regions in Turkey is very high. The destination of Kastamonu, which is able to meet the preferences and demands of Arab tourists, cannot benefit from the Arab tourism market to the extent it desires.When Turkey examined the movement of Arab tourists in general, Kastamonu, besides cultural and faith tourism, can attract Arab tourists with its nature, air and facilities.At this point, the aim of this study is to determine and implement the marketing activities for the destination of Kastamonu to the Arab tourism market. The regional Black Sea region, which has served Arab tourists for many years, was chosen as the sample.In this research, observation, interview and document analysis techniques, which are qualitative research methods, were used to reach detailed and real results.Arab tourists in Turkey movements made in the document review and Arab tourism facilities has been learned. With the observation and interview technique, the adaptability of the activities in the Eastern Black Sea region to the Kastamonu destination area was determined. According to the results, the destination area of Kastamonu will be able to take its share from the Arab tourism market with the right strategy and planning.