Eskişehir süpren mermerlerinin tektonik ve jeoteknik açıdan incelenmesi
Tectonic and geotechnic research on süpren marbles of Eskişehir
  1. Tez No: 57043
  2. Yazar: SEZGİN ŞENKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN YERSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ÖZET Çeşitli uygarlıkların doğup geliştiği ülkem izde, önemi i sanat yapılarında kullanılmış olan mermerler, günümüzde de eski öneminden birşey kaybetmemiştir» Mermer ocak isletmelerinde üretimin hedefi, alıcının isteği doğrultusunda ve piyasanın arzu ettiği boyutlarda kırıksız, çatlaksız ve renk dağılımı homojen olan sağlam blokları çıkartmaktır» Mermer piyasasında blok büyüklüğü nün yanında kalite, renk ve desenin de önemi fazladır» Mermerlerin istenilen kullanım özelliklerinde olabil mesi için oluşum ve bulunuş şekillerinin yanısıra fiziksel ve fiziko - mekanik özelliklerinin de bilinmesi önemlidir» Mermer endüstirisinin gelişmesi, iç ve dış pazarlarda alıcı bulabilmesi için standartların belirlenmesi ve uygun üretim yöntemlerinin seçimi gereklidir» Bu çalışma Eskişehir ili, Süpren Köyü, Sığıreğrek Tepe mevkiindeki Salome Ocağı ile buranın kuzeydoğusundaki düz lükte bulunan Bordo Grizu ocağında yapı lmışt ır »Mermer blok larını sınırlayan süreksizliklerin konumları ölçülerek çi zimleri ve analizleri yapılmıştır» Mermerlerin kalitesini belirleyen fiziksel ve f iziko-mekanik özellikler laboratu- var deneyleri ile saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In our country that many civilizations appeared and developed, marbles used in important art constructions don't lose anything from its earlier importance» In marble quarry administr ing, producing manner is to obtain undamaged blocks wich have no hybrids, crevices and homogen in colour as in dimensions customer desired. In marbling marketing, in addition to block greatness quality, colour and desing s.re important as well. It's important to know physical and physico ~ mechanics properties of marbles to have good qualities in use besides to -farming and obtaining method's» To develop marble industry it's necessary to choose the proper producing methods and define standarts to -find customers inner and outer bazaars» This study is performed between SigxreQrek hill Salome mine and Bordo Girusu mine wich is on a plain area north-exsi of here in Siipren village in Eskişehir. Drawings and analysis h a v e b e a n m a d e b y m e a s u r i n g t r a n s i t. o r i n e s s 1 o c a t. i o n s f o r marble block limitations» Labratory experiments defining quality of marbles 3. re performed to determine their physical a n d p h y -s i c a - ;r. e c h a n i c s p e c i a 1 i t. i e s.