Yüksek nikel alaşımlı çeliklerin vakumda sertlehimlemesi
Vacuum brazing of high nickel alloy steels
  1. Tez No: 57044
  2. Yazar: UĞUR TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Karmaşık makinalar sıkça büyük değişiklikle birleştirilmek zorunda kalındığında ve parçalar birleşime katılırken az işlenmesi gerektiğinde sertlehimleme, kaynağa tercih edilir. Vakum sertlehimleme farklı metallerin birleşimlerine ve hatta metal, seramiğin biraraya gelmesine olanak verir. Vakum sertlehimleme uzay çalışmaları için oldukça ekonomiktir ve genelde süperalaşımlı uçak parçalarının birleşimi için kullanılmıştır. Bu tezde sertlehimlemeye, sertlehimleme için gerekli olan ıslatma olayına, ilave metallere, dekapanlara ve sertlehimleme için parça hazırlamasına değinilmiş, ayrıca kontrollü ortamda sertlehimlemeden ve fırın atmosferlerinden de bahsedilmiştir. Daha sonra yüksek nikel alaşımlı çelikler hakkında bilgi verilerek, vakum sertlehimlemesi anlatılmıştır. Vakum sertlehimleme hakkında bilgi verilirken, son olarakta vakum lehimleme parçalarına yapılan deneysel değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Brazing is perferred to welding when complicated assemblies with great variations thickness have to be joined or when components with insufficient accessibility of the joints must be processed. Vacuum brazing allows joining of dissimilar metals and even metal-ceramic combinations. Vacuum brazing is popular for aerospace applications, and it has been used to join superalloy aircraft parts. Brazing, brazing required wetting, filler metals, fluxes and surface cleaning and preparing for brazing studied in this thesis and also summarised vacuum brazing in controlled atmosphere and furnaces atmosferes. And than it given information about high nikel alloys, and its vacuum brazing. In the last part, it took place to vacuum brazing materials experiments. Key Words : Brazing, Vacuum Brazing.