10-13 yaş grubu ortaokul öğrencilerine uygulanan pliometrik antrenman metodunun 15 m, 25 m ve 50 m serbest stil yüzme süreleri üzerine etkisi
The effect of plyometric training method on 15 m, 25 m, and 50 m freestyle swimming time in 10 – 13 age group middle school students
  1. Tez No: 570433
  2. Yazar: GÖKHAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SARIKABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma 10 – 13 yaş grubu kız ve erkek öğrencilere uygulanan 8 haftalık rutin yüzme antrenmanları ile pliometrik antrenmanların serbest stil yüzme dereceleri üzerine etkilerini incelemek amacı ile ön test, son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmaya 14 deney, 10 kontrol grubu olacak şekilde 24 kız ve 15 deney, 11 kontrol grubu olacak şekilde 26 erkek yüzme sporcusu katılmıştır. Araştırmada yer alan denekler en az bir yıldır yüzme sporu yapan ve yüzme lisansına sahip olan öğrencilerden seçilmiştir. Deney grubu, 8 hafta boyunca haftada 3 gün kontrol grubu ile yüzme antrenmanlarına katılmış ve farklı günlerde olmak şartı ile 2 gün de pliometrik antrenman yapmıştır. Kontrol gurubu ise 8 hafta boyunca haftada 5 gün rutin yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Deney ve kontrol gruplarına haftanın 5 günü, birim antrenman süreleri 60 ile 75 dakika arasında süren antrenmanlar uygulanmıştır. Bütün deneklerden 8 haftalık çalışma öncesinde ( ön-test ) ve sonrasında (son-test) boy ve kilo ölçümleri ile 15 m, 25 m ve 50 m serbest stil yüzme sürelerinin ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanıldı. 8 haftalık pliometrik antrenmanların etkisini belirlemek için iki yönlü (gruplar x zamanlar) tekrarlı ölçümlerde varyans analizi (two-way repeated measures ANOVA) kullanıldı. Gruplar arası ölçüm zamanlarının yüzde değişimleri“%Δ= (Ön Test – Son Test)/Ön Test × 100”formülü ile hesaplandı. Güven Aralığı %95 olarak, anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This research conducted as an experimental study with pre and post test and control group to investigate the effects of 8 weeks of routine swimming and plyometric training on freestyle swimming degrees applied to 10 - 13 years old girls and boys. 24 female swimming athletes including 14 experimental and 10 control groups and 26 male swimming athletes including 15 experimental and 11 control groups participated in the study. The subjects included in the study were selected from the students who have been swimming and have swimming license for at least one year. The experimental group participated in swimming training with the control group three times a week for 8 weeks and performed plyometric training twice a week on different days. Experimental and control groups were trained 5 days a week and swimming trainings lasted between 60 and 75 minutes. All students were measured before and after the 8-week study (pre-test) and after (post-test) and 15 and 25 m and 50 m free style swimming times. For the analysis of the obtained data, SPSS 24 packet programme was used. Two-way (groups x times) analysis of variance (two-way repeated measures ANOVA) was used to determine the effect of 8-week plyometric training. The percentage differences of the measurement times between groups were calculated with the formula“(Δ%)=(Pre test - Post test)/Pre test x 100”. The confidence interval was 95% and the significance level was p 0,05).