Okul öncesi dönemdeki 5 yaş çocuklarının davranış problemleriyle anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between behavior problems and mother-father attitudes of 5-year-old children in preschool
  1. Tez No: 570442
  2. Yazar: KAMER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GÜLDEN BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, anne baba tutumlarının okul öncesi eğitim çağındaki 5 yaş çocuklarının davranış sorunlarıyla ilişkisini tespit etmektir. Bu araştırmanın bir diğer amacı da çocukların ve anne-babanın demografik özelliklerine göre davranış problemlerinin ve anne-baba tutumlarının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli ile çalışılmıştır. Çalışma grubu, Ankara'nın Çankaya ve Sincan İlçelerinde 6 farklı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 5 yaşlarındaki 200 (94 kız, 106 erkek) öğrenci ve onların 400 (200 anne, 200 baba) ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmada aileye ait bilgilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Okul öncesi dönemdeki çocukların davranış problemlerini taramak için“Okul Öncesi Davranış Sorunlarını Tarama Ölçeği”(Kanlıkılıçer, 2005) ve anne baba tutumlarını ölçmek için“Ana Baba Tutumlarını Belirleme Ölçeği”(Günalp, 2006) kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, anne ve babaların ilgisiz-kaygısız, baskıcı otoriter ve koruyucu tutumları artış gösterdikçe okul öncesine devam eden 5 yaş çocuklarında davranış sorunlarında artış gösterme eğiliminde olduğu belirlenmiştir. Anne babaların demokratik tutumları arttıkça okulöncesine devam eden 5 yaş çocuklarında görülen davranış sorunlarında azalma gösterme eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, örneklemi oluşturan okul öncesi dönemdeki 5 yaş çocuklarından erkek çocukların kız çocuklara oranla daha fazla kavgacı/saldırgan, aşırı hareketli/dikkatsiz ve endişeli ağlamaklı davranışlar gösterdiği görülmüştür. Ailenin aylık kazancı, anne babanın yaşı, anne babanın eğitim düzeyi düştükçe çocuğun kavgacı saldırgan olma davranışında artış olduğu ortaya çıkmıştır. Ailenin aylık kazancı, anne babanın yaşı, anne babanın eğitim düzeyi azaldıkça ailede baskıcı/otoriter tutum sergileme durumunda artış olduğu; anne babanın eğitim durumu ile ailenin aylık kazancı arttıkça koruyucu tutum sergileme durumunda azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is to aim how to determine the effects of various parental attitudes on the behavioral problems of the 5 year old children in the pre-school education system. This study also aims how to determine whether the behavioral problems of children and the parental attitudes are changed in the terms of demografic features. The survey-type model has been used in this research so as to achieve this goal. The sample of this research consists of 200 hundred pre-school students of 5 year old who gets education in pre-school institutions and their 400 hundred parents including 200 hundred mothers and 200 hundred fathers living in Çankaya and Sincan district of Ankara The Personel Information Form which was developed by the researcher has been used in order to collect the data about family. The Pre-school Behavior Ouestionnaire in order to search the behavioral problems of the students in the pre-school period and The Parental Attitudes Identification Survey in order to determine the attitudes of parents have been used. The result of the research has shown that the behavioral problems of 5 year old children are in an increasing tendency when the indifferent/carefree, oppressive, bossy and inhibitive attitudes of parents have increased. Another result of the research is that the behavioral problems of 5 year old children are in an decreasing tendency when democratic behaviour of parents has increased. The research has also shown that 5 year old boys are more belligerent, aggresive, careless, tearful, restless, anxious than 5 year old girls, who have been studied in this survey. It has also been observed that when the educational, financial status of parents have deteoriated and when parents are young their children show more aggressive behaviour. It has also been observed that when the educational, financial status of parents have deteoriated and when parents are young their parental behaviour have become more aggressive and bossy. Another result of this research is that when the educational status and monthly earning level of parents have increased their tendency toward inhibiting their children has decreased.